poprzednie « wiadomości (441-450) z 765 » następneenergetyka
26 lutego 2021 r. odbyło się posiedzenie Parlamentarnego Zespołu ds. Energetyki Jądrowej. Podczas spotkania zaprezentowano „Politykę energetyczną Polski do 2040 r. (PEP2040)” oraz „Program polskiej energetyki jądrowej (PPEJ)”.
czytaj więcejnauka
Narodowe Centrum Promieniowania Synchrotronowego Solaris w Krakowie uzyskało zgodę prezydenta miasta Krakowa Jacka Majchrowskiego na rozbudowę hali eksperymentalnej synchrotronu o 2 tys. mkw.
czytaj więcejnauka
Polskie Towarzystwo Nukleoniczne ogłosiło kolejną edycję konkursu na najlepsze prace doktorskie, magisterskie, inżynierskie i licencjackie związane tematycznie z atomistyką.
czytaj więcejmedycyna
To MIT! Choć większość z nas traktuje te dwa określenia jako synonimy, to w rzeczywistości stanowią one dwa różnego rodzaju badania radiologiczne.
czytaj więcejnauka
NOMATEN, międzynarodowa agenda badawcza działająca w Narodowym Centrum Badań Jądrowych, podsumowuje swój pierwszy rok aktywności. Priorytetem centrum są badania nad nowymi i ulepszonymi materiałami dla przemysłu i medycyny nuklearnej. W 2020 dołączyło do NOMATEN 10 naukowców (w tym 7 z zagranicy) którzy, pomimo pandemii, kontynuują swoje badania i rozpoczynają nowe projekty. W 2021 natomiast planowane jest podwojenie liczebności zespołu naukowców i rozbudowa infrastruktury badawczej.
czytaj więcejenergetyka
W Dzienniku Ustaw ogłoszono pięć nowych aktów wykonawczych do ustawy – Prawo atomowe. Mają one na celu zwiększenie poziomu ochrony radiologicznej przy pracy ze źródłami promieniotwórczymi. Nowe przepisy wdrażają również wymagania w zakresie pomiarów zawartości wybranych izotopów promieniotwórczych w materiałach budowlanych.
czytaj więcejenergetyka
W Polsce ma powstać sześć bloków elektrowni jądrowych, potencjalnie zlokalizowanych w czterech miejscach. Jeżeli rząd nie podejmie decyzji w tym roku, to temat przestanie być aktualny.
czytaj więcejenergetyka
Wprowadzenie energetyki jądrowej i połączenie jej z OZE to jedyny realny sposób osiągnięcia przez Polskę neutralności klimatycznej – wskazuje Instytut Sobieskiego. Eksperci podkreślają, że odejście od węgla może nastąpić szybciej, niż przewidują to plany rządowe. Kwestią do rozstrzygnięcia pozostaje to, w jaki sposób zbilansować energię z atomu i odnawialnych źródeł, żeby było to optymalne ekonomicznie.
czytaj więcejnauka
Korea Hydro & Nuclear Power, światowy lider w energetyce jądrowej, ogłosił podczas seminarium „Rozwój zasobów ludzkich na potrzeby energetyki jądrowej pomiędzy Polską a Koreą” swoją gotowość do poszerzenia obecnej współpracy z polskimi instytucjami akademickimi oraz chęć wsparcia Polski w procesie kształcenia krajowych liderów w dziedzinie energetyki jądrowej – specjalistów o wysokich kompetencjach i wiedzy w obszarach zarządzania i inżynierii.
czytaj więcejenergetyka
2 lutego 2021 roku minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka, Sekretarz Stanu i Pełnomocnik Rządu do spraw Strategicznej Infrastruktury Energetycznej Piotr Naimski oraz wiceminister klimatu i środowiska Adam Guibourgé-Czetwertyński rozmawiali z odwiedzającym Warszawę ministrem Franckiem Riesterem odpowiedzialnym za handel zagraniczny Francji, który sprawuje funkcję przy ministrze ds. Europy i spraw zagranicznych.
czytaj więcejpoprzednie « wiadomości (441-450) z 765 » następne