Serwis informacyjny

Belgia zatwierdza ponowne uruchomienie reaktora Tihange-3

Data dodania: wtorek, 8 lipca 2025, autor: nuclear.pl

7 lipca 2025 roku belgijski dozór jądrowy FANC (nl. Het Federaal Agentschap voor Nucleaire Controle) wydał zgodę na ponowne uruchomienie bloku Tihange-3 po zakończonym przeglądzie i modernizacji, przygotowujących jednostkę do bezpiecznej eksploatacji przez kolejne dziesięć lat.

Tihange-3, jeden z czterech ostatnich czynnych bloków jądrowych w Belgii, został wyłączony 5 kwietnia 2025 roku w celu przeprowadzenia tzw. przeglądu LTO (ang. Long Term Operation). W jego trakcie wykonano inspekcje, testy oraz prewencyjną wymianę komponentów. Część działań wynikających z planu działań modernizacyjnych została już zrealizowana, a pozostałe mają zostać zakończone do września 2028 roku.

Zgoda FANC na restart reaktora była możliwa dzięki pozytywnej ocenie złożonych przez operatora – spółkę Electrabel, część francuskiego koncernu Engie – analiz bezpieczeństwa i planu działań podnoszących poziom ochrony. Dokument został złożony w grudniu 2024 roku, a w pierwszym półroczu 2025 roku przeszedł gruntowną analizę regulatora. Po wniesieniu dodatkowych uwag i uzupełnień, finalna wersja została zatwierdzona.

Równolegle do prac przy Tihange-3, analogiczna procedura toczy się dla Doel-4, który został wyłączony 30 czerwca 2025 roku. Jego ponowne uruchomienie planowane jest najpóźniej na 1 listopada br., również po zatwierdzeniu planu działań LTO.

Początkowo, zgodnie z ustawą z 2003 roku, Belgia miała wycofać się całkowicie z energetyki jądrowej. Jednak zmiana realiów geopolitycznych i wybuch wojny Rosji z Ukrainą w lutym 2022 roku skłoniły rząd do rewizji tej polityki. W grudniu 2023 roku osiągnięto porozumienie z Electrabel w sprawie przedłużenia pracy Doel-4 i Tihange-3 do 2035 roku. W maju 2025 roku belgijski parlament uchylił ustawę nakazującą likwidację energetyki jądrowej w tym kraju do końca 2025 roku i zakazującą jednocześnie budowy nowych elektrowni jądrowych.

FANC podkreśla, że w obecnej kadencji parlamentarnej konieczne będzie podjęcie decyzji co do ewentualnego dalszego przedłużenia pracy Doel-4 i Tihange-3 po 2035 roku. Tylko wtedy możliwe będzie odpowiednio wczesne rozpoczęcie wymaganych analiz bezpieczeństwa i przygotowań technicznych.

Decyzja o przedłużeniu eksploatacji belgijskich reaktorów wpisuje się w szerszy europejski trend ponownej oceny roli energetyki jądrowej w zapewnieniu bezpieczeństwa energetycznego i stabilności systemów elektroenergetycznych w obliczu kryzysów geopolitycznych i transformacji energetycznej.

Na ilustracji mapa belgijskich instalacji jądrowych: EJ Tihange i Doel, centrum badawcze SCK-CEN w Mol eksploatujące reaktor jądrowy BR2 i centrum produkcji radiofarmaceutyków IRE we Fleurus.


Podziel się z innymi


Komentarze