poprzednie « wiadomości (1-10) z 21 » następnenauka
Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego przyznało Centrum SOLARIS dotację na rozbudowę hali eksperymentalnej. Od dawna wyczekiwana decyzja otwiera nowe perspektywy dla rozwoju ośrodka.
czytaj więcejnauka
Ochrona środowiska, nanotechnologia, diagnostyka chorób, a nawet próbki kosmicznych pyłów, to tylko niektóre z badań, które będą możliwe do wykonania w Polsce dzięki decyzji Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego o finansowaniu budowy dwóch nowych linii pomiarowych oraz stacji badawczej w Narodowym Centrum Promieniowania Synchrotronowego SOLARIS, działającym przy Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie.
czytaj więcejnauka
W maju 2019 roku w tunelu synchrotronu SOLARIS Narodowego Centrum Promieniowania Synchrotronowego działającego przy Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie zainstalowane zostały pierwsze urządzenia (tzw. front end) linii badawczej o roboczej nazwie XMCD.
czytaj więcejnauka
W dniu dzisiejszym Narodowe Centrum Promieniowania Synchrotronowego SOLARIS kończy kolejny nabór wniosków o czas badawczy na liniach pomiarowych w synchrotronie SOLARIS. Już wkrótce naukowcy będą mogli realizować swoje badania, z których powstaną interesujące publikacje i prezentacje na konferencjach. W tym kontekście warto przywołać kilka przykładów badań, które były wykonywane na liniach badawczych Centrum SOLARIS w pierwszym naborze.
czytaj więcejnauka
W dniu 29 czerwca 2018 r. w Collegium Novum UJ odbyło się uroczyste podpisanie umowy o współpracy Uniwersytetu Jagiellońskiego i Zjednoczonego Instytut Badań Jądrowych w Dubnej (Rosja) przy budowie i eksploatacji Laboratorium Badań Strukturalnych Makromolekuł i Nowych Materiałów.
czytaj więcejSynchrotron SOLARIS w Krakowie otwiera swoje podwoje dla naukowców i badaczy z kraju i z zagranicy. Do 20 maja można nadsyłać propozycje badań, do realizacji których niezbędne jest promieniowanie synchrotronowe. Użytkownicy rozpoczną pracę jeszcze w październiku br.
czytaj więcejPod koniec stycznia 2018 r. zespół SOLARIS uzyskał w pierścieniu akumulacyjnym synchrotronu prąd elektronów o wartości 500 mA przy pełnej energii 1,5 GeV.
czytaj więcejBadania w synchrotronie Solaris w Krakowie, najnowocześniejszym tego typu urządzeniu w tej części Europy, ruszą w 2018 r., a nie jak wcześniej planowano – w połowie tego roku. Termin przesunięto, by jeszcze lepiej przygotować to miejsce do badań.
czytaj więcejW 2017 r. ruszą badania w Solarisie w Krakowie – najnowocześniejszym synchrotronie i jedynym tego typu urządzeniu w Europie Środkowo-Wschodniej. To „słońce na ziemi” posłuży naukowcom z różnych krajów do prowadzenia skomplikowanych eksperymentów.
czytaj więcejPierwsza wiązka elektronów w pionierskim centrum naukowym SESAME pojawiła się w dniu 11 stycznia 2017 roku o godz. 18:12 lokalnego czasu (UTC+3). To ważny krok w kierunku prowadzenia badań naukowych w pierwszym tego typu laboratorium na Bliskim Wschodzie.
czytaj więcejpoprzednie « wiadomości (1-10) z 21 » następne