poprzednie « wiadomości (11-20) z 26 » następneSynchrotron SOLARIS w Krakowie otwiera swoje podwoje dla naukowców i badaczy z kraju i z zagranicy. Do 20 maja można nadsyłać propozycje badań, do realizacji których niezbędne jest promieniowanie synchrotronowe. Użytkownicy rozpoczną pracę jeszcze w październiku br.
czytaj więcejPod koniec stycznia 2018 r. zespół SOLARIS uzyskał w pierścieniu akumulacyjnym synchrotronu prąd elektronów o wartości 500 mA przy pełnej energii 1,5 GeV.
czytaj więcejBadania w synchrotronie Solaris w Krakowie, najnowocześniejszym tego typu urządzeniu w tej części Europy, ruszą w 2018 r., a nie jak wcześniej planowano – w połowie tego roku. Termin przesunięto, by jeszcze lepiej przygotować to miejsce do badań.
czytaj więcejW 2017 r. ruszą badania w Solarisie w Krakowie – najnowocześniejszym synchrotronie i jedynym tego typu urządzeniu w Europie Środkowo-Wschodniej. To „słońce na ziemi” posłuży naukowcom z różnych krajów do prowadzenia skomplikowanych eksperymentów.
czytaj więcejPierwsza wiązka elektronów w pionierskim centrum naukowym SESAME pojawiła się w dniu 11 stycznia 2017 roku o godz. 18:12 lokalnego czasu (UTC+3). To ważny krok w kierunku prowadzenia badań naukowych w pierwszym tego typu laboratorium na Bliskim Wschodzie.
czytaj więcejJest kłopot ze znalezieniem środków na utrzymanie infrastruktury badawczej, takiej jak synchrotron SOLARIS – przyznał we wtorek wiceminister nauki Piotr Dardziński. Zaznaczył, że trwają intensywne prace, by rozwiązać ten problem.
czytaj więcejNarodowe Centrum Promieniowania Synchrotronowego Solaris w Krakowie zainaugurowało w poniedziałek działalność. - To jest takie +małe słońce na ziemi+, które umożliwi wykonywanie badań w wielu dziedzinach – powiedział dyrektor placówki prof. Marek Stankiewicz.
czytaj więcejSynchrotron, czyli serce powstającego w Krakowie Narodowego Centrum Promieniowania Synchrotronowego Solaris, przykryły betonowe płyty. Oznacza to, że dobiega końca budowa jedynego takiego ośrodka w Europie Środkowo-Wschodniej i najnowocześniejszego w świecie.
czytaj więcejBudowa przyspieszacza cząstek to nie bułka z masłem. Naukowcy muszą pokonać wiele trudności, aby uzyskiwać cząstki, rozpędzać je i kierować ich torem lotu. W krakowskim synchrotronie Solaris badacze pracują teraz nad tym, by wiązka elektronów przechodziła dokładnie przez cały akcelerator.
czytaj więcejNaukowcy z krakowskiego Narodowego Centrum Promieniowania Synchrotronowego Solaris pozyskali pierwsze elektrony. Następnie będą one trafiały do akceleratora liniowego, w którym są będą rozpędzane do prędkości bliskiej prędkości światła.
czytaj więcejpoprzednie « wiadomości (11-20) z 26 » następne