Serwis informacyjny
Nabór wniosków o dostęp do stanowisk badawczych SOLARIS
Data dodania: środa, 4 kwietnia 2018, autor: nuclear.pl
Pod koniec stycznia 2018 r. zespół SOLARIS uzyskał w pierścieniu akumulacyjnym synchrotronu prąd elektronów o wartości 500 mA przy pełnej energii 1,5 GeV.
Jeden z kluczowych zaprojektowanych parametrów polskiego synchrotronu został osiągnięty po 570 Ah kondycjonowania systemu próżniowego pierścienia.
Obecnie głównym celem jest ukończenie prac nad uruchamianiem linii pomiarowych oraz przyjęcie pierwszych użytkowników linii badawczych. Naukowcy z Polski i zagranicy uzyskają dostęp do infrastruktury badawczej synchrotronu SOLARIS W październiku 2018 r. Pomiary będzie można przeprowadzać na stacjach pomiarowych: PEEM, XAS i UARPES.
Linia badawcza PEEM/XAS (photoemission electron microscopy / X-ray absorption spectroscopy) wykorzystuje promieniowanie synchrotronowe emitowane przez magnes zakrzywiający i jest dedykowana do pomiarów mikroskopowych i spektroskopowych w zakresie miękkiego promieniowania rentgenowskiego.
Linia badawcza UARPES (ultra angle-resolved photoemission spectroscopy) będzie dostarczać fotony w zakresie próżniowego ultrafioletu do badań techniką kątowo-rozdzielczej spektroskopii fotoelektronów (ARPES).
Aktualnie obie linie znajdują się w fazie uruchamiania, dlatego podczas pierwszych eksperymentów parametry wiązki mogą różnić się od założeń teoretycznych.
W dniu 9 kwietnia br. otwarty zostanie nabór wniosków o dostęp do stanowisk badawczych Centrum SOLARIS.
Podczas naboru będzie można aplikować o możliwość przeprowadzenia eksperymentu na stacjach pomiarowych PEEM, XAS i UARPES. Stanowiska te umożliwiają badania m.in. półprzewodników, nadprzewodników, izolatorów topologicznych, stopów metali, cienkich warstw, nanostruktur magnetycznych czy ogniw słonecznych.
Narodowe Centrum Promieniowania Synchrotronowego SOLARIS działa przy Uniwersytecie Jagiellońskim. Synchrotron SOLARIS jest największym w Polsce urządzeniem umożliwiającym prowadzenie badań naukowych. Jest to również pierwsze i jedyne synchrotronowe źródło światła w Europie Środkowej.
Krakowski synchrotron został wybudowany według innowacyjnego projektu specjalistów ze szwedzkiego ośrodka MAXIV Laboratory i przy wykorzystaniu najnowocześniejszych technologii. Dzięki temu krążąca w nim wiązka elektronów ma znakomite parametry przy stosunkowo niewielkich rozmiarach pierścienia akumulacyjnego. A to z kolei stawia krakowski synchrotron w czołówce urządzeń tego typu na świecie.