Serwis informacyjny - Tagi: NCBJ

poprzednie « wiadomości (1-10) z 112 » następne

Przewidywania dla ponad tysiąca najcięższych jąder atomowych

Fizycy teoretycy z Narodowego Centrum Badań Jądrowych i Uniwersytetu Zielonogórskiego wyznaczyli i podali niezwykle istotne parametry dla ponad 1300 jąder, w tym dla jąder pierwiastków superciężkich, które do tej pory nie zostały wytworzone w laboratoriach. Wyniki te zostały właśnie opublikowane w podstawowym czasopiśmie referencyjnym fizyki jądrowej: Atomic Data and Nuclear Data Tables.
czytaj więcej

Mikrosfery za Świerka pomagają chorym na raka wątroby

Reaktor MARIA jest jednym z głównych ośrodków napromieniania mikrosfer zawierających radioaktywny holm, które są stosowane w terapii nowotworów wątroby. Technologia opracowana w NCBJ na zlecenie firmy Quirem Medical – globalnego producenta mikrosfer teraperutycznych QuiremSpheres® – służy pacjentom w kilkunastu wyspecjalizowanych klinikach w Europie.
czytaj więcej

Podsumowanie 3. polsko-japońskiego seminarium HTGR

W dniach 22-23 października 2020 roku, w trybie on-line, odbyła się kolejna edycja polsko-japońskiego seminarium HTGR. Seminarium zostało zorganizowane wspólnie przez Japońską Agencję Energii Atomowej (JAEA) i Narodowe Centrum Badań Jądrowych (NCBJ) w wyniku wcześniejszej umowy o współpracy w zakresie rozwoju technologii wysokotemperaturowych reaktorów chłodzonych gazem (HTGR).
czytaj więcej

Nadprzewodząca fotokatoda nowatorskiej konstrukcji będzie zasilać PolFEL

Naukowcy z Narodowego Centrum Badań Jądrowych opracowują nowatorską nadprzewodzącą fotokatodę, dzięki której budowany obecnie polski laser na swobodnych elektronach PolFEL będzie mógł efektywnie pracować w modzie fali ciągłej, wyróżniając się tym na tle innych tego typu urządzeń na świecie. Publikacja dotycząca przygotowania w pełni nadprzewodzącej, tzw "hybrydowej" fotokatody działa elektronowego ukazała się we wrześniowym numerze czasopisma Vacuum.
czytaj więcej

poprzednie « wiadomości (1-10) z 112 » następne