poprzednie « wiadomości (1-10) z 168 » następnebezpieczeństwo
Reaktor Maria nadal nie uzyskał zezwolenia na eksploatację obiektu jądrowego, postępowanie administracyjne w tej sprawie nadal trwa. Mimo ogromnego znaczenia reaktora dla produkcji radiofarmaceutyków, NCBJ nie zdołało sprostać obowiązującym standardom bezpieczeństwa.
czytaj więcejnauka
Jest bardzo duża szansa, że reaktor MARIA wznowi działalność do 10 maja br - powiedział szef departamentu energetyki jądrowej Ministerstwa Przemysłu Paweł Gajda.
czytaj więcejenergetyka
Valar Atomics – start-up rozwijający reaktor w technologii wysokotemperaturowej chłodzonej gazem (HTGR) pozwał amerykańską Komisję Dozoru Jądrowego (NRC).
czytaj więcejnauka
Jak donosi Dziennik Gazeta Prawna, jedyny polski reaktor badawczy MARIA nie uzyska w terminie zezwolenia na eksploatację.
czytaj więcejnauka
Jednym z najważniejszych wyzwań dla sektora jądrowego jest zagwarantowanie przejrzystości, wiarygodności i prawidłowej komunikacji z lokalną społecznością. Skutki błędów komunikacyjnych z połowy ubiegłego stulecia powodują, że wszelkie doniesienia o wypadkach w pobliżu reaktorów są traktowane z dużą podejrzliwością, a często stają się przyczyną paniki i protestów przeciwko energetyce jądrowej.
czytaj więcejnauka
Pięćdziesiąt lat temu, 18 grudnia 1974 o godzinie 00:17 reaktor MARIA po raz pierwszy osiągnął stan krytyczny – w rdzeniu rozpoczęto samopodtrzymującą się reakcję rozszczepienia. Od 24 lutego 1995 roku, kiedy to wyłączono reaktor EWA, MARIA jest jedynym działającym w Polsce reaktorem jądrowym.
czytaj więcejnauka
Podczas dzisiejszego posiedzenia Senackiego Zespołu ds. Energetyki Jądrowej i Odnawialnych Źródeł Energii prezentowane będą kolejne postępy programu polskiego reaktora wysokotemperaturowego prowadzonego przez Narodowe Centrum Badań Jądrowych. Polski HTR będzie przedmiotem posiedzenia tego zespołu już po raz drugi w tym półroczu – poprzednio omawiano go 29 września 2024 roku.
czytaj więcejnauka
17 czerwca 1970 roku w ówczesnym Instytucie Badań Jądrowych (obecnie Narodowe Centrum Badań Jądrowych) w Świerku pod Warszawą rozpoczęto budowę reaktora MARIA.
czytaj więcejnauka
14 czerwca 1958 roku w ówczesnym Instytucie Badań Jądrowych (obecnie Narodowe Centrum Badań Jądrowych) został uruchomiony pierwszy w Polsce reaktor jądrowy EWA.
czytaj więcejnauka
W dniu 4 czerwca 1955 roku na mocy uchwały Prezydium Rady Ministrów PRL powołano do życia Instytut Badań Jądrowych w Świerku. Była to reakcja na odtajnienie przez USA, Wielką Brytanię i ZSSR części prac z fizyki jądrowej i udostępnienie technologii jądrowych innym krajom.
czytaj więcejpoprzednie « wiadomości (1-10) z 168 » następne