Serwis informacyjny

poprzednie « wiadomości (1-10) z 2367 » następne

Polska i USA podpisują międzyrządową umowę o rozwoju Polskiego Programu Energetyki Jądrowej

Sekretarz stanu w KPRM Piotr Naimski oraz sekretarz energii Stanów Zjednoczonych, Dan Brouillette podpisują strategiczną umowę o polsko-amerykańskiej współpracy w celu rozwoju Polskiego Programu Energetyki Jądrowej. Trzydziestoletnia umowa to wzmocnienie strategicznego partnerstwa obu państw, ale także dostęp do czystej energii, bezpieczeństwo dostaw, ale także długofalowy rozwój gospodarczy i znaczący skok technologiczny dla naszego kraju.
czytaj więcej

PPEJ: W poniedziałek dojdzie do podpisania umowy o współpracy między rządami Polski i USA

W poniedziałek, na marginesie 5. szczytu Inicjatywy Trójmorza, dojdzie do rozmowy pełnomocnika rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotra Naimskiego z sekretarzem energii USA Danem Brouillette – poinformował Szef Gabinetu Prezydenta Krzysztof Szczerski. Tematem rozmowy, która będzie miała charakter zdalny, będzie polsko-amerykańska umowa o partnerstwie na rzecz rozwoju Programu Polskiej Energetyki Jądrowej.
czytaj więcej

Szwedzka gmina zatwierdziła lokalizację składowiska wypalonego paliwa

Jak poinformowała szwedzka firma Svensk Kärnbränslehantering AB (SKB) zajmująca się gospodarką odpadami jądrowymi, rada gminy Östhammar przegłosowała przedwczoraj zgodę na utworzenie ostatecznego składowiska wypalonego paliwa jądrowego w Forsmark. Ta „historyczna decyzja” – jak określiła ją SKB – wymaga obecnie zatwierdzenia przez szwedzki rząd.
czytaj więcej

Nadprzewodząca fotokatoda nowatorskiej konstrukcji będzie zasilać PolFEL

Naukowcy z Narodowego Centrum Badań Jądrowych opracowują nowatorską nadprzewodzącą fotokatodę, dzięki której budowany obecnie polski laser na swobodnych elektronach PolFEL będzie mógł efektywnie pracować w modzie fali ciągłej, wyróżniając się tym na tle innych tego typu urządzeń na świecie. Publikacja dotycząca przygotowania w pełni nadprzewodzącej, tzw "hybrydowej" fotokatody działa elektronowego ukazała się we wrześniowym numerze czasopisma Vacuum.
czytaj więcej

poprzednie « wiadomości (1-10) z 2367 » następne