poprzednie « wiadomości (1-10) z 3850 » następnebezpieczeństwo
Wyznaczanie stref i dystansów planowania awaryjnego wokół jednostek wykonujących działalność I i II kategorii zagrożeń – analiza prawa i wytycznych Prezesa Państwowej Agencji Atomistyki. W ramach naszego nieregularnego cyklu we współpracy z ekspertami Nuclear PL Sp. z o.o. omawiamy aktualne standardy bezpieczeństwa jądrowego i ochrony radiologicznej, ze szczególnym uwzględnieniem zagadnienia wyznaczania stref planowania awaryjnego. Temat ten nabrał szczególnego znaczenia w kontekście ponownego licencjonowania reaktora Maria.
czytaj więcejbezpieczeństwo
Ostatnie posiedzenie Senackiego Zespołu ds. Energetyki Jądrowej i Odnawialnych Źródeł Energii oraz opisujące je materiały prasowe przyniosły szereg „eksperckich komentarzy” na temat przyczyn, a niejednokrotnie i winnych, sytuacji, w której jedyny polski reaktor jądrowy MARIA pozostaje bez zezwolenia na eksploatację. Poza oczywistym stwierdzeniem „wina Tuska” pojawiają się również zarzuty w kierunku Państwowej Agencji Atomistyki (PAA) - jakoby to opieszałość i nadgorliwość tej instytucji, jak również brak woli współdziałania po jej strony miały być jedną z głównych przyczyn istniejącego stanu. Pomijając kwestie przyczyn problemów z eksploatacją reaktora MARIA, warto przy tej okazji przypomnieć jaką rolę pełni w Polsce PAA.
czytaj więcejenergetyka
Czesi formalnie rozpoczęli konsultacje w procesie wydawania zgód środowiskowych dla projektu budowy nowej elektrowni jądrowej w Tušimicach w kraju usteckim.
czytaj więcejenergetyka
Zgodnie z raportem opublikowanym przez PricewaterhouseCoopers, budowa elektrowni jądrowej ma potencjalnie ogromny wpływ na polską gospodarkę. W trakcie samej budowy wpływ na produkt krajowy brutto (PKB) może wynieść około 180 miliardów złotych. Po ukończeniu elektrowni jej roczny wkład do PKB szacuje się na 38 miliardów złotych, a wpływy z podatków osiągną około 50 miliardów złotych rocznie.
czytaj więcejenergetyka
Indyjski rząd zapowiedział, że przedłoży parlamentowi pakiet poprawek do prawa atomowego, który umożliwi większe zaangażowanie zagranicznych dostawców technologii w rozbudowę energetyki jądrowej w tym kraju.
czytaj więcejenergetyka
W sobotę, 17 maja 2025, po równo 40 latach pracy, wyłączono ostatni blok jądrowy Maanshan-2 na Tajwanie. Blok, który miał moc elektryczną 938 MW dołączył do swojego starszego brata wyłączonego w lipcu zeszłego roku oraz pozostałych wyłączonych jednostek w EJ Jinshan oraz EJ Kuosheng.
czytaj więcejenergetyka
Hitachi-GE dostarczy elementy do reaktora budowanego przez GE Vernova Hitachi w Darlington w Kanadzie.
czytaj więcejnauka
20 maja 1921 roku Maria Skłodowska-Curie przebywając z wizytą w Stanach Zjednoczonych odwiedziła Biały Dom, aby odebrać od prezydenta Warrena Hardinga gram radu.
czytaj więcejenergetyka
Budowa pierwszej elektrowni jądrowej w Izraelu jest rozważana przez rząd tego kraju.
czytaj więcejenergetyka
W zeszłym tygodniu przepisy zakazujące budowy nowych reaktorów energetycznych zniósł belgijski parlament. Media podały, że identyczna sytuacja miała miejsce w Danii. Tak się jednak nie stało, przede wszystkim dlatego, że ... w Danii nie było nigdy takiego ustawowego zakazu.
czytaj więcejpoprzednie « wiadomości (1-10) z 3850 » następne