Serwis informacyjny
Prof. Jakub Kupecki nowym dyrektorem NCBJ
Data dodania: wtorek, 1 lipca 2025, autor: gov.pl/przemysl
Ministerstwo Przemysłu poinformowało o powołaniu prof. dr hab. inż. Jakuba Kupeckiego na dyrektora Narodowego Centrum Badań Jądrowych. Swoją funkcję prof. Kupecki obejmie 1 września 2025 roku.

Głównym obszarem działalności naukowej prof. Kupeckiego są nowe technologie dla energetyki, którymi zajmuje się od kilkunastu lat. Ukończył studia magisterskie na Wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej.
Uczestniczył on w licznych programach międzynarodowych. W sumie jest absolwentem kilku uczelni, w tym zagranicznych. W amerykańskiej szkole biznesu w Berkeley szkolił się w zakresie zarzadzania zespołami badawczymi. Trzeba podkreślić, że prof. Kupecki tworzył i kierował dużymi interdyscyplinarnymi zespołami badawczymi o mocnym zorientowaniu na rynek.
- Prof. Kupecki łączy niezbędną wiedzę fachową, doświadczenie międzynarodowe oraz umiejętność współpracy z przemysłem. Będzie to również zmiana pokoleniowa. Jestem przekonana, że poprowadzi on instytut, tak aby z jednej strony zachował on swoje unikalne kompetencje, a z drugiej przygotował go do nowych wyzwań związanych z wdrażaniem energetyki jądrowej w Polsce – powiedziała minister Marzena Czarnecka.
-
Na przestrzeni kilkunastu lat zajmował się energetyką jądrową, zarówno w Polsce, jak i za granicą. Tą tematyką zajmował się między innymi podczas pobytu w Królewskim Instytucie Technicznym w Sztokholmie, gdzie przez blisko dwa lata zajmował się technologią reaktorów jądrowych.
Prof. Kupecki blisko współpracuje z przemysłem, zasiada w zespołach eksperckich Ministerstwa Klimatu i Środowiska oraz radach spółek, był autorem i współautorem kilkudziesięciu ekspertyz dla przemysłu oraz tworzył dokumenty kierunkowe dla administracji centralnej. Z punktu widzenia skali działań, jakie prowadzi NCBJ, warto dodać, że dyrektor Kupecki kierował strategicznymi projektami badawczymi realizowanymi we współpracy z firmami.
W latach 2022-2025 pełnił funkcję dyrektora Instytutu Energetyki – Państwowego Instytutu Badawczego, w którym pracę rozpoczął kilkanaście lat wcześniej jako inżynier. W Instytucie Energetyki zainicjował proces jego unowocześniania oraz wprowadzenia nowej marki i przeprowadzenia przez proces nadania statusu państwowego instytutu badawczego. Jest to jeden z instytutów o bardzo komercyjnym zorientowaniu, który działa na rynkach w kilkudziesięciu krajach. Liczymy zatem, że te umiejętności i kompetencje wzmocnią od września Narodowe Centrum Badań Jądrowych.
- Moją misją będzie z jednej strony zapewnienie integralności Centrum, które jest nie tylko największym instytutem badawczym, ale też strategiczną jednostką dla wielu branż. Z drugiej strony będziemy poszukiwać nowych kierunków zaangażowania NCBJ w działania mocno zorientowane na rozwiązywanie problemów gospodarki i bliskiej współpracy z przemysłem, szczególnie w kontekście wdrażania energetyki jądrowej – powiedział prof. Kupecki nakreślając główne kierunki działania.
-
Narodowe Centrum Badań Jądrowych to największy polski instytut badawczy. Jest to interdyscyplinarna jednostka o unikalnym charakterze, operator jedynego w Polsce reaktora jądrowego MARIA. Instytut prowadzi badania w wielu dyscyplinach, w szczególności fizyki jądrowej, technologii jądrowych, medycyny nuklearnej, technologii plazmowych, inżynierii materiałowej czy astrofizyki. Zajmuje się on także projektowaniem i produkcją urządzeń takich jak detektory promieniowania czy akceleratory. Bardzo ważnym aspektem działalności jest też produkcja radiofarmaceutyków realizowana przez będący częścią NCBJ Ośrodek Radioizotopów POLATOM.
NCBJ powstał w 2011 poprzez połączenie Instytutu Problemów Jądrowych i Instytutu Energii Atomowej POLATOM, jednak jego tradycje sięgają już 70 lat. 4 czerwca 1955 został utworzony Instytut Badań Jądrowych i to w nim działały kolejne polskie reaktory badawcze. W 1958 roku uruchomiono pierwszy polski reaktor EWA. W 1974 roku uruchomiono reaktor MARIA.