poprzednie « wiadomości (1-10) z 27 » następnenauka
W dniu 4 czerwca 1955 roku na mocy uchwały Prezydium Rady Ministrów PRL powołano do życia Instytut Badań Jądrowych w Świerku. Była to reakcja na odtajnienie przez USA, Wielką Brytanię i ZSSR części prac z fizyki jądrowej i udostępnienie technologii jądrowych innym krajom.
czytaj więcejnauka
Państwowa Agencja Atomistyki poinformowała, że 27 października w obecności inspektorów dozoru jądrowego PAA reaktor badawczy MARIA został po raz pierwszy od września 2022 r. uruchomiony na mocy nominalnej. Zgodę na uruchomienie reaktora po zakończonych pracach modernizacyjnych wydał Prezes Państwowej Agencji.
czytaj więcejmedycyna
Na stronach z wykazem prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów ukazała się zapowiedź „Projektu uchwały Rady Ministrów w sprawie programu wieloletniego pod nazwą «Program modernizacji badawczego reaktora jądrowego MARIA»”.
czytaj więcejmedycyna
Rocznie na nowotwory zapada 170 tysięcy Polek i Polaków, a około 100 tysięcy z tego powodu umiera. Jednym z najnowocześniejszych sposobów leczenia tych chorób jest stosowana, razem z innymi technikami radioterapia.
czytaj więcejmedycyna
Wczoraj, podczas sejmowej konferencji, posłanka Marcelina Zawisza i poseł Maciej Konieczny przedstawiali zagrożenie stałymi brakami substancji diagnostycznych i leczniczych dla pacjentów onkologicznych związane z niedofinansowaniem reaktora MARIA.
czytaj więcejmedycyna
Czasowe wyłączenie do remontu reaktora MARIA spowodowało problemy z dostępem do radioizotopów medycznych – wskazuje Ministerstwo Zdrowia.
czytaj więcejmedycyna
Na stronach Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej pojawiła się odpowiedź na interpelację czworga posłów „w sprawie reaktora Maria oraz zagrożenia brakiem dostępności substancji leczniczych i diagnostycznych dla osób chorych na raka”.
czytaj więcejmedycyna
Obchodzimy dzisiaj Światowy Dzień Raka. Rocznie w Polsce na nowotwory złośliwe zapada ok. 200 tysięcy osób. Szacuje się, że 1/3 z nas zachoruje w swoim życiu na tę chorobę.
czytaj więcejnauka
W ostatnich latach trwają prace nad alternatywnymi do reaktorowej drogami produkcji technetu-99m, stosowanego w medycynie nuklearnej. Przykład stanowi wykorzystanie cyklotronów lub akceleratorów liniowych.
czytaj więcejmedycyna
Narodowe Centrum Badań Jądrowych poinformowało, iż należący do niego Ośrodek Radioizotopów POLATOM uzyskał status Znanego Nadawcy, przyznawany przez Urząd Lotnictwa Cywilnego!
czytaj więcejpoprzednie « wiadomości (1-10) z 27 » następne