Serwis informacyjny

Posłowie alarmują w sprawie reaktora MARIA i braków radioizotopów medycznych

Data dodania: czwartek, 16 marca 2023, autor: nuclear.pl

Wczoraj, podczas sejmowej konferencji, posłanka Marcelina Zawisza i poseł Maciej Konieczny przedstawiali zagrożenie stałymi brakami substancji diagnostycznych i leczniczych dla pacjentów onkologicznych związane z niedofinansowaniem reaktora MARIA.

Budynek reaktora Maria, fot. NCBJ
Budynek reaktora Maria, fot. NCBJ

Radiofarmaceutyki to promieniotwórcze substancji lecznicze i diagnostyczne stosowane w diagnostyce i terapii wielu chorób, w tym nowotworów. Rodzime radiofarmaceutyki powstają w reaktorze MARIA w Świerku pod Warszawą, który jest jednym z jego największych światowych producentów. Obecnie produkcja została wstrzymana z powodu remontu, a pacjenci – jak alarmuje Zawisza – zostali odcięci od leków i diagnostyki ratujących życie.

Braki radiofarmaceutyków w Polsce, Europie i na świecie stają się niestety od 2008 roku coraz częstsze – Ostatnio taka sytuacja miała miejsce wiosną i jesienią 2022 z powodu usterek reaktorów BR2 i HFR, teraz dzieje się to samo – wyjaśnia Zawisza. – Rząd ma pełną świadomość problemów z dostępnością tych substancji, ale nie ma żadnego planu jak ten dostęp w sposób systematyczny zabezpieczyć. MARIA nie jest w stanie spełniać swoich zadań, bo jest ofiarą nieustannych oszczędności – mówi posłanka.

Zdaniem Zawiszy, odpowiedzią powinna być duża inwestycja w rozwój Narodowego Centrum Badań Jądrowych – Jesteśmy w uprzywilejowanej sytuacji, mamy na terenie Polski rzadką i cenną infrastrukturę. Posłanka wskazuje, że wystarczy przeznaczyć dodatkowe pieniądze na konserwację i obsługę, a polscy pacjenci onkologiczni będą bezpieczni. Konieczne jest także zaplanowanie pracy następczyni MARII, która tak jak i ona będzie w stanie produkować cenne substancje lecznicze

– Pieniędzy brakuje też na specjalistów – twierdzi Maciej Konieczny, poseł Razem. – Płace są znacznie poniżej średniej krajowej. Mówimy o wykwalifikowanych inżynierach jądrowych, którzy na rynku są w stanie zarobić naprawdę duże pieniądze. Narodowe Centrum Badań Jądrowych musi podnieść wynagrodzenia co najmniej o połowę – apeluje poseł. Jego zdaniem kilkadziesiąt milionów to niewielkie pieniądze w skali wydatków na ochronę zdrowia. – Jeden tydzień pracy MARII to 100 tysięcy zaopiekowanych pacjentów. Polska ma prawdziwy skarb, który może przez krótkowzroczność i lekkomyślność utracić. Nie możemy na to pozwolić – kwituje.

MARIA od lat nie dostaje finansowania odpowiedniego do jej strategicznej roli produkcyjnej. Została nieomal poddana likwidacji w 1993 roku, w 2004 stała przez rok z powodu braku paliwa jądrowego. W 2016 NCBJ alarmował, że nie dostał subwencji budżetowej na zakup paliwa. Teraz ratujący życie reaktor cierpi z powodu braku pieniędzy, konieczności planowego remontu, braków kadrowych i odpływu pracowników do lepiej płatnych prac.

Poseł i Posłanka złożyli wniosek o zaproszenie komisji Energii Klimatu i Aktywów Państwowych na najbliższą Komisję Zdrowia. – Chcemy, żeby zapewniono środki na dalsze funkcjonowanie MARII bez zakłóceń. To konieczne z perspektywy bezpieczeństwa lekowego Polski oraz życia i zdrowia tysięcy ludzi – mówi Zawisza.


Podziel się z innymi


Komentarze