poprzednie « wiadomości (1-10) z 15 » następnemedycyna
Radiofarmaceutyki to substancje, które łączą właściwości farmaceutyczne z promieniotwórczymi izotopami, otwierając drzwi do wielu innowacyjnych rozwiązań w dziedzinie medycyny jądrowej.
czytaj więcejmedycyna
Na naszym portalu opisujemy nie tylko energetykę, ale też jako jedyni relacjonujemy na bieżąco losy europejskiego parku reaktorów badawczych, które są jedynym źródłem radiofarmaceutyków do terapii (i częściowo także diagnostyki) nowotworów oraz innych chorób.
czytaj więcejmedycyna
Na stronach z wykazem prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów ukazała się zapowiedź „Projektu uchwały Rady Ministrów w sprawie programu wieloletniego pod nazwą «Program modernizacji badawczego reaktora jądrowego MARIA»”.
czytaj więcejmedycyna
Rocznie na nowotwory zapada 170 tysięcy Polek i Polaków, a około 100 tysięcy z tego powodu umiera. Jednym z najnowocześniejszych sposobów leczenia tych chorób jest stosowana, razem z innymi technikami radioterapia.
czytaj więcejmedycyna
Wczoraj, podczas sejmowej konferencji, posłanka Marcelina Zawisza i poseł Maciej Konieczny przedstawiali zagrożenie stałymi brakami substancji diagnostycznych i leczniczych dla pacjentów onkologicznych związane z niedofinansowaniem reaktora MARIA.
czytaj więcejmedycyna
Na stronach Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej pojawiła się odpowiedź na interpelację czworga posłów „w sprawie reaktora Maria oraz zagrożenia brakiem dostępności substancji leczniczych i diagnostycznych dla osób chorych na raka”.
czytaj więcejmedycyna
Obchodzimy dzisiaj Światowy Dzień Raka. Rocznie w Polsce na nowotwory złośliwe zapada ok. 200 tysięcy osób. Szacuje się, że 1/3 z nas zachoruje w swoim życiu na tę chorobę.
czytaj więcejnauka
W ostatnich latach trwają prace nad alternatywnymi do reaktorowej drogami produkcji technetu-99m, stosowanego w medycynie nuklearnej. Przykład stanowi wykorzystanie cyklotronów lub akceleratorów liniowych.
czytaj więcejmedycyna
Narodowe Centrum Badań Jądrowych poinformowało, iż należący do niego Ośrodek Radioizotopów POLATOM uzyskał status Znanego Nadawcy, przyznawany przez Urząd Lotnictwa Cywilnego!
czytaj więcejmedycyna
Już niemal miesiąc trwa europejski kryzys zdrowotny i tym razem nie chodzi o pandemię COVID-19. Pisaliśmy o problemach holenderskiego reaktora HFR, produkującego około 25% światowego molibdenu-99, radionuklidu wykorzystywanego w ponad 80% procedur medycyny nuklearnej, przede wszystkim w diagnostyce raka i chorób układu krążenia, a eksperymentalnie także w terapii. Wydajnie można go produkować wyłącznie w lekkowodnych reaktorach badawczych.
czytaj więcejpoprzednie « wiadomości (1-10) z 15 » następne