Serwis informacyjny

Usterce uległ holenderski reaktor HFR

Data dodania: poniedziałek, 15 maja 2023, autor: nuclear.pl

Na naszym portalu opisujemy nie tylko energetykę, ale też jako jedyni relacjonujemy na bieżąco losy europejskiego parku reaktorów badawczych, które są jedynym źródłem radiofarmaceutyków do terapii (i częściowo także diagnostyki) nowotworów oraz innych chorób.

Niestety pacjenci znów mają problemy – 5 maja usterce uległ holenderski reaktor HFR, który jest największym z producentów. Analogiczna sytuacja miała miejsce wczesną wiosną zeszłego roku. Wtedy szczęśliwie pracowała polska MARIA, która mogła błyskawicznie zwiększyć produkcję. Teraz MARIA nie pracuje, z powodu przedłużającego się remontu, który miał się skończyć kilka miesięcy temu, a doniesienia medialne na temat sytuacji płacowej jej kadry oraz wieloletniego braku pomysłu NCBJ na ten reaktor rodzą wątpliwości czy ruszy w ogóle.

Za większość europejskiej produkcji radiofarmaceutyków odpowiadają zaledwie cztery reaktory: HFR z 1961, BR2 z 1963, LVR-15 z 1957 i MARIA z 1974. Tej wyeksploatowanej grupie coraz częściej zdarzają się przestoje związane z usterkami lub koniecznością modernizacji. Komisja Europejska przewiduje, że w dekadzie 2030+ substancji leczniczych w nich produkowanych zacznie brakować nie tylko przejściowo, ale stale.

Konieczna jest budowa następców, a także przeznaczenie odpowiednich pieniędzy na ich utrzymanie (w tym pensje pracowników konkurencyjne wobec przemysłu). Inaczej europejscy pacjenci zostaną bez możliwości leczenia.

Na ilustracji cztery scenariusze zaprezentowane przez Komisję Europejską w dokumencie "Co-ordinated Approach to the Development and Supply of Radionuclides in the EU". Idziemy na zderzenie ze scenariuszem A.


Podziel się z innymi


Komentarze