poprzednie « wiadomości (1-10) z 55 » następnenauka
Sąd opublikował uzasadnienie swojego wyroku z czerwca 2024 roku. Zgodnie z jego decyzją, reaktor badawczy FRM II może kontynuować działalność, a zmierzający do jego zamknięcia pozew złożony przez organizację Bund für Umwelt und Naturschutz Deutschland (BUND) został oddalony. Apelacja nie została dopuszczona.
czytaj więcejmedycyna
Jak donosi Nederlandse Omroep Stichting (NOS) – holenderski nadawca publiczny, tamtejsi lekarze zaniepokojeni są zależnością dostaw radionuklidów medycznych od Rosji.
czytaj więcejmedycyna
Jak poinformowala fundacja Pallas Komisja Europejska zatwierdziła plan holenderskiego rządu dotyczący inwestycji w budowę nowego reaktora jądrowego PALLAS w Petten w Holandii Północnej.
czytaj więcejenergetyka
Przyczyną wstrzymania były względy finansowe, argentyński instytut badawczy CNEA (Comisión Nacional de Energía Atómica), który jest projektantem i inwestorem po raz kolejny nie zapłacił wykonawcom, którzy zeszli z placu budowy. Poprzednie przerwy były spowodowane nieprzewidzianymi zmianami projektowymi i spóźnionym dostarczeniem dokumentacji technicznej.
czytaj więcejmedycyna
Usterkę reaktora HFR w Holandii – największego na świecie producenta radiofarmaceutyków – wykryto 21 marca 2024 roku. Jest nią nieznaczny wyciek chłodziwa z obiegu pierwotnego reaktora. Usterka nie powoduje skutków radiologicznych, niestety jednak konieczna jest jej naprawa przed kolejnym uruchomieniem.
czytaj więcejnauka
Państwowa Agencja Atomistyki poinformowała, że 27 października w obecności inspektorów dozoru jądrowego PAA reaktor badawczy MARIA został po raz pierwszy od września 2022 r. uruchomiony na mocy nominalnej. Zgodę na uruchomienie reaktora po zakończonych pracach modernizacyjnych wydał Prezes Państwowej Agencji.
czytaj więcejmedycyna
Rząd Australii zapowiedział, że sfinansuje nowe centrum produkcji radiofarmaceutyków powiązane z reaktorem badawczym OPAL.
czytaj więcejmedycyna
Walijski rząd wyłonił firmę, która stworzy studium wykonalności w projekcie ARTHUR (Advanced Radioisotope Technology for Health Utility Reactor) w Północnej Walii. Jak sama nazwa wskazuje, będzie to nowy reaktor badawczy, który wraz z zapleczem posłuży przede wszystkim do produkcji radiofarmaceutyków.
czytaj więcejnauka
14 czerwca 1958 roku w ówczesnym Instytucie Badań Jądrowych (obecnie Narodowe Centrum Badań Jądrowych) został uruchomiony pierwszy w Polsce reaktor jądrowy EWA.
czytaj więcejmedycyna
Radiofarmaceutyki to substancje, które łączą właściwości farmaceutyczne z promieniotwórczymi izotopami, otwierając drzwi do wielu innowacyjnych rozwiązań w dziedzinie medycyny jądrowej.
czytaj więcejpoprzednie « wiadomości (1-10) z 55 » następne