Serwis informacyjny

Po raz kolejny wstrzymano budowę argentyńskiego małego reaktora modułowego (SMR) CAREM-25

Data dodania: piątek, 7 czerwca 2024, autor: nuclear.pl

Przyczyną wstrzymania były względy finansowe, argentyński instytut badawczy CNEA (Comisión Nacional de Energía Atómica), który jest projektantem i inwestorem po raz kolejny nie zapłacił wykonawcom, którzy zeszli z placu budowy. Poprzednie przerwy były spowodowane nieprzewidzianymi zmianami projektowymi i spóźnionym dostarczeniem dokumentacji technicznej.

CAREM-25 ma pracować w bloku o mocy elektrycznej 32 MW. Prace nad nim trwają od roku 1984. Pierwszy beton jądrowy wylano w roku 2014 i planowano wtedy jego uruchomienie w roku 2018. Ostatnią publicznie podaną datą uruchomienia był wskazany dwa lata temu rok 2027 (pod warunkiem ukończenia prac budowlanych w 2024, do czego nie dojdzie). W międzyczasie koszty budowy wzrosły około dwukrotnie.

W komunikacie z maja CNEA podała, że z powodu problemów z budową CAREM, jej priorytetem będzie ukończenie nowego reaktora badawczego RA-10, który będzie produkował radiofarmaceutyki do terapii nowotworów i innych chorób.

Budowany jest razem z centrum terapii protonowej. RA-10 (30 MW) ma zostać uruchomiony w roku 2026,. W tej chwili w Argentynie pracują reaktory badawcze RA-3 (10 MW) i RA-6 (0,5 MW) oraz szereg zestawów krytycznych. Argentyna jest eksporterem technologii reaktorów badawczych, współuczestniczyła m.in w projektowaniu reaktorów OPAL (Argentyna), ETRR-2 (Egipt), Pallas (Belgia) oraz LPRR (Arabia Saudyjska).

Na zdjęciu reaktor CAREM-25, stan budowy z grudnia 2023, fot. CNEA


Podziel się z innymi


Komentarze