Serwis informacyjny
Po trzynastu miesiącach zakończył się półroczny remont reaktora MARIA
Data dodania: poniedziałek, 30 października 2023, autor: nuclear.pl
Państwowa Agencja Atomistyki poinformowała, że 27 października w obecności inspektorów dozoru jądrowego PAA reaktor badawczy MARIA został po raz pierwszy od września 2022 r. uruchomiony na mocy nominalnej. Zgodę na uruchomienie reaktora po zakończonych pracach modernizacyjnych wydał Prezes Państwowej Agencji.
MARIA została odstawiona do remontu we wrześniu 2022, pierwotne plany zakładały że zostanie ponownie uruchomiona w lutym 2023. Jak wskazywało w marcu tego roku Ministerstwo zdrowia: „Przestój w pracy reaktora Maria, brak produkcji I-131 w NCBJ OR POLATOM, wpłynął na globalny niedobór I-131 i w konsekwencji na ograniczenia w jego dostępności".
Zakończony właśnie remont ma być pierwszą fazą całej ich serii. Przez siedem najbliższych lat mają zostać zmodernizowane m.in. układy zasilania energią elektryczną, sterowania i zabezpieczeń, wentylacji, awaryjnego ostrzegania oraz chłodzenia wentylatora. Nie jest znany jeszcze dokładny harmonogram modernizacji.
Wiosną i latem tego roku media donosiły o problemach kadrowych MARII i liście otwartym jego pracowników do dyrekcji Narodowego Centrum Badań Jądrowych oraz nadzorującej instytut Minister Klimatu i Środowiska. Pracownicy wskazywali w nim, że „już teraz najważniejsze zadania związane z pracą MARII wykonują pojedynczy pracownicy, których nie da się zastąpić z dnia na dzień" oraz „Jeśli sytuacja płacowa szybko się nie poprawi (...), reaktor będzie musiał być wyłączony. Powodem będzie brak pracowników dbających o jego obsługę, konserwację i bezpieczeństwo. Spowoduje to nie tylko upadek prestiżu NCBJ, ale także wywoła znaczne niedobory na rynku radioizotopów medycznych".
Maria została uruchomiona w 1974 roku i odpowiada m.in za ok 10% produkcji światowego molibdenu-99 wykorzystywanego w diagnostyce nowotworów oraz całe polskie zapotrzebowanie na jod-131 służący terapii tarczycy. Obecnie posiada zezwolenie na eksploatację obiektu jądrowego ważne do do 31 marca 2025 r. Oznacza to, że w przyszłym roku do Prezesa Państwowej Agencji Atomistyki powinien wpłynąć poparty odpowiednimi analizami bezpieczeństwa wniosek o wydanie nowego zezwolenia.