Serwis informacyjny
Belgia zmieniła prawo nakazujące likwidację energetyki jądrowej
Data dodania: sobota, 17 maja 2025, autor: nuclear.pl
W miniony czwartek belgijski parlament uchylił ponaddwudziestoletnie przepisy, które nakazywały likwidację energetyki jądrowej w tym kraju do końca 2025 roku.

W tej samej nowelizacji zlikwidowano też, obowiązujący od 2003 roku zakaz budowy na terytorium Belgii nowych energetycznych reaktorów jądrowych. W 150-osobowym parlamencie za głosowało 102 posłów, przeciw ośmiu, a 31 wstrzymało się od głosu.
Zmiana jest wyrazem zmiany w polityce energetycznej tego kraju, która ma miejsce od inwazji Rosji na Ukrainę w 2022 roku. To odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie na stabilne źródła energii i rosnące ceny energii elektrycznej.
Nowelizacja umożliwia przedłużenie planowanego od pewnego czasu resursu bloków jądrowych: Doel 4 i Tihange 3. Ich funkcjonowanie zostanie wydłużone o co najmniej 10 lat, a jeśli dalsze inspekcje bezpieczeństwa potwierdzą ich dobry stan techniczny, możliwe będzie kolejne przedłużenie eksploatacji bloków.
Nie jest niestety planowane przedłużenie pracy, działających jeszcze obecnie bloków Doel 2 i Tihange 1 (zostaną wyłączone w listopadzie), ani restart zamkniętego 14 lutego Doel 1. Jak podaje operator, wyłączenie tego ostatniego miało miejsce o godzinie 21:37.
Długofalowym problemem w zmianie polityki belgijskiej odnośnie do energii jądrowej może być jednak negatywne nastawienie operatora obu tamtejszych elektrowni jądrowych – spółki Electrabel należącej do francuskiego koncernu Engie.
Podmiot ten zniechęcony dotychczasowymi zawirowaniami wokół belgijskiego atomu nie jest zainteresowany dalszym przedłużaniem jego pracy. Electrabel posiada 50% udziałów w bloku Tihange 1; 89,8% w blokach Tihange 3 i Doel 4; oraz 100% w Doel 1 i 2. Pozostałe 50% Tihange 1 należy do EDF Belgium, z kolei EDF Luminusb posiada pozostałe udziały w Tihange 2 i 3 oraz Doel 3 i 4.
Engie podaje, że pracuje nad przedłużeniem resursu Doel 4 i Tihange 3, bo tak ustalono z belgijskim rządem w 2022 roku, jednak energetyka atomowa nie jest już obecna w długoterminowej strategii grupy.
Oprócz wyżej wymienionych, w Belgii pracowały w przeszłości bloki Doel 3 i Tihange 2 oraz pierwszy w Europie reaktor wodny ciśnieniowy BR3 uruchomiony w 1962 roku. Belgia była także współudziałowcem pierwszego francuskiego bloku jądrowego z reaktorami PWR – Chooz-A. Kraj ten brał także udział w budowie francuskiego reaktora prędkiego Superphénix oraz nigdy nieuruchomionego reaktora prędkiego SNR-300 w Niemczech. Eksploatuje też reaktory badawcze BR1 i BR2. Belgia jest jednym z dwóch, obok Holandii, największym europejskim producentem radiofarmaceutyków.