Serwis informacyjny

Usterce uległ reaktor HFR w Holandii

Data dodania: poniedziałek, 8 kwietnia 2024, autor: nuclear.pl

Usterkę reaktora HFR w Holandii – największego na świecie producenta radiofarmaceutyków – wykryto 21 marca 2024 roku. Jest nią nieznaczny wyciek chłodziwa z obiegu pierwotnego reaktora. Usterka nie powoduje skutków radiologicznych, niestety jednak konieczna jest jej naprawa przed kolejnym uruchomieniem.

Jak podaje stowarzyszenie branżowe Nuclear Medicine Europe, przestój reaktora HFR spowoduje niedobory molibdenu-99, nie jest póki co znana data ponownego uruchomienia reaktora.

Analogiczna sytuacja miała miejsce we wcześniejszych latach i obecnie zdarza się w zasadzie co roku. Za większość europejskiej produkcji radiofarmaceutyków odpowiadają zaledwie cztery reaktory: HFR z 1961, BR2 z 1963, LVR-15 z 1957 i MARIA z 1974. Tej wyeksploatowanej grupie coraz częściej zdarzają się przestoje związane z usterkami lub koniecznością modernizacji. Komisja Europejska przewiduje, że w dekadzie 2030+ substancji leczniczych w nich produkowanych zacznie brakować nie tylko przejściowo, ale stale.

Konieczna jest budowa następców, a także przeznaczenie odpowiednich pieniędzy na ich utrzymanie (w tym pensje pracowników konkurencyjne wobec przemysłu). Inaczej europejscy pacjenci zostaną bez możliwości leczenia.

Na ilustracji cztery scenariusze zaprezentowane przez Komisję Europejską w dokumencie "Co-ordinated Approach to the Development and Supply of Radionuclides in the EU". Idziemy na zderzenie ze scenariuszem A.


Podziel się z innymi


Komentarze