poprzednie « wiadomości (11-20) z 27 » następnemedycyna
Już niemal miesiąc trwa europejski kryzys zdrowotny i tym razem nie chodzi o pandemię COVID-19. Pisaliśmy o problemach holenderskiego reaktora HFR, produkującego około 25% światowego molibdenu-99, radionuklidu wykorzystywanego w ponad 80% procedur medycyny nuklearnej, przede wszystkim w diagnostyce raka i chorób układu krążenia, a eksperymentalnie także w terapii. Wydajnie można go produkować wyłącznie w lekkowodnych reaktorach badawczych.
czytaj więcejnauka
Naukowcy z Ośrodka Radioizotopów POLATOM w Narodowe Centrum Badań Jądrowych poinformowali o obiecujących rezultatach prowadzonych w fazie przedklinicznej, długoletnich badaniach nad radiofarmaceutykami celowanymi w pewne typy nowotworów, w tym trudny w diagnozowaniu i leczeniu rak rdzeniasty tarczycy.
czytaj więcejnauka
Międzynarodowy zespół naukowców, w którym biorą udział uczeni z Ośrodka Radioizotopów POLATOM Narodowego Centrum Badań Jądrowych w Świerku zaproponował wykorzystanie nowego związku chemicznego do obrazowania nowotworów prostaty i piersi. [99mTc]Tc-DB15 składa się ze stosowanego w diagnostyce radioaktywnego izomeru* technetu Tc-99m**, związanego z antagonistą (czyli substancją blokującą receptor) receptora GRPR (ang. Gastrin-Releasing Peptide Receptor) występującego w komórkach niektórych rodzajów nowotworów.
czytaj więcejmedycyna
Narodowe Centrum Badań Jądrowych od wielu lat jest wiodącym producentem promieniotwórczego jodu, stosowanego w terapii i diagnostyce medycznej. Najnowszy sposób napromieniania pozwoli na zwiększenie aktywności uzyskanego materiału, ograniczy ilość ciepła wydzielanego podczas produkcji i zmniejszy ilość odpadów promieniotwórczych.
czytaj więcejmedycyna
Polska jest znaczącym w świecie dostawcą wysokiej jakości radiofarmaceutyków i zestawów diagnostycznych do zastosowań w medycynie nuklearnej oraz ważnym producentem radioizotopów stosowanych w nauce i przemyśle.
czytaj więcejnauka
W dniu wczorajszym po godzinie 11:00, w wyniku prac remontowo-technicznych, doszło do pożaru w budynku Zakładu Produkcji Radioizotopów na terenie ośrodka Narodowego Centrum Badań Jądrowych w Świerku. Pożar został ugaszony.
czytaj więcejmedycyna
Projekt koordynowany przez Ośrodek Radioizotopów POLATOM został zakwalifikowany do finansowania w ramach pierwszego konkursu Agencji Badań Medycznych na wsparcie niekomercyjnych badań klinicznych.
czytaj więcejenergetyka
- Wsparcie renomowanych organizacji międzynarodowych jest kluczowe w procesie przygotowania do budowy pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce, a współpraca z agencją ma zasadnicze znaczenie dla realizacji Programu polskiej energetyki jądrowej - powiedział minister energii Krzysztof Tchórzewski podczas rozmowy z Dyrektorem Generalnym NEA OECD Williamem Magwoodem. W spotkaniu, które odbyło się 28 maja 2018 r. w Warszawie uczestniczyła także minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz.
czytaj więcejDuża cześć radioaktywnego jodu 131 stosowanego w medycynie nuklearnej na świecie jest produkowana w Polsce. Działający w Narodowym Centrum Badań Jądrowych Ośrodek Radioizotopów Polatom eksportuje odczynniki jodowe i gotowe produkty lecznicze do odbiorców na sześciu kontynentach. Izotopy potrzebne do produkcji radiofarmaceutyków powstają w reaktorze badawczym Maria. Preparaty zawierające jod 131 używane są przede wszystkim w terapii i diagnostyce chorób tarczycy.
czytaj więcejDo 2020 r. liczba chorych na raka podwoi się. Ratunkiem dla nich są radiofarmaceutyki, czyli leki zawierające pierwiastek promieniotwórczy. Wykorzystywane są w medycynie nuklearnej do celów diagnostycznych oraz do leczenia, które umożliwia niszczenie jedynie chorych tkanek. Polska już teraz jest jednym z liderów pod względem produkcji radiofarmaceutyków. Do 2020 r. ma powstać Centrum Projektowania i Syntezy Radiofarmaceutyków Ukierunkowanych Molekularnie CERAD. Dzięki inwestycji Polska może stać się potentatem na rynku medycyny nuklearnej na świecie.
czytaj więcejpoprzednie « wiadomości (11-20) z 27 » następne