Serwis informacyjny
POLATOM, czyli 60 lat doświadczeń w produkcji radioizotopów
Data dodania: sobota, 14 listopada 2020, autor: nuclear.pl
Polska jest znaczącym w świecie dostawcą wysokiej jakości radiofarmaceutyków i zestawów diagnostycznych do zastosowań w medycynie nuklearnej oraz ważnym producentem radioizotopów stosowanych w nauce i przemyśle.
Radioizotopy wykorzystywane w produktach leczniczych produkowane są przez działający w Narodowym Centrum Badań Jądrowych Ośrodek Radioizotopów Polatom. W znacznej części wytwarzane są w działającym w NCBJ reaktorze badawczym MARIA – stale modernizowanym, jednym z najnowocześniejszych tego typu urządzeń w Europie. Produkcja radioizotopów i radiofarmaceutyków w Świerku prowadzona jest już od 60 lat. Obecnie POLATOM w pełni pokrywa potrzeby polskiego rynku i eksportuje produkty do 80 krajów na sześciu kontynentach.
W Świerku wytwarzane są m.in. preparaty zawierające jod 131, stosowane przede wszystkim w terapii i diagnostyce chorób tarczycy. Jod 131 nie jest jedynym radioizotopem produkowanym w reaktorze MARIA. NCBJ jest także m.in. znaczącym producentem izotopu molibdenu wykorzystywanego do otrzymywania technetu - najpopularniejszego pierwiastka stosowanego w medycynie nuklearnej. Produkowane są również izotopu itru 90, strontu 90 czy lutetu 177.
Nie wszystkie izotopy mające znaczenie medyczne można otrzymać w reaktorze. Niektóre powstać mogą jedynie poprzez napromienianie odpowiednich materiałów wiązkami cząstek naładowanych, takich jak protony, jądra deuteru czy czaski alfa. Dlatego w Świerku powstaje Centrum Projektowania i Syntezy Radiofarmaceutyków Ukierunkowanych Molekularnie „CERAD”. Nowe centrum badawczo-produkcyjne radiofarmaceutyków wyposażone zostanie w cyklotron pozwalający otrzymywać dotychczas niedostępne izotopy, między innymi jod 123, którego czas połowicznego rozpadu wynosi zaledwie pół dnia.
O dokonaniach POLATOM'u opowiada poniższy film, do którego obejrzenia zapraszamy:
Historia działalności POLATOMU sięga lat pięćdziesiątych i związana była z Instytutem Badań Jądrowych. W 1990 roku powołany został Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Izotopów POLATOM, z którego w 2005 roku wydzielono POLATOM Spółka z o.o. W wyniku połączenia z działającym w Otwocku-Świerku Instytutem Energii Atomowej, od listopada 2007 roku prowadził działalność pod nazwą Instytut Energii Atomowej POLATOM Ośrodek Radioizotopów. Z dniem 1 września 2011 roku Instytut Energii Atomowej POLATOM Ośrodek Radioizotopów został włączony, wraz z całym IEA POLATOM, do Instytutu Problemów Jądrowych; połączone instytuty przyjęły nazwę Narodowego Centrum Badań Jądrowych.