Serwis informacyjny

MZ: wyłączenie reaktora MARIA spowodowało problemy z dostępem do radioizotopów medycznych

Data dodania: środa, 15 marca 2023, autor: nuclear.pl

Czasowe wyłączenie do remontu reaktora MARIA spowodowało problemy z dostępem do radioizotopów medycznych – wskazuje Ministerstwo Zdrowia.

Informacja pojawiła się w odpowiedzi na interpelację posłów i posłanek Biejat, Koniecznego, Zandberga i Zawiszy w sprawie przygotowania Polski na potencjalne zagrożenie brakiem dostępności substancji leczniczych i diagnostycznych dla osób chorych na raka. Posłowie pytają w niej jak Polska jest przygotowana na przewidywane przez unijną Dyrekcję Generalną ds. Energii przyszłe braki radioizotopów medycznych wykorzystywaych do diagnostyki i terapii pacjentów onkologicznych.

W odpowiedzi Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że w związku z przerwą remontową MARII, która trwać będzie do czerwca tego roku, w tym okresie istnieje ryzyko ograniczonej dostępności, w odniesieniu do jodu I-131 w postaci kapsułek terapeutycznych lodoPol.

Jak czytamy w odpowiedzi: „Przestój w pracy reaktora Maria, brak produkcji I-131 w NCBJ OR POLATOM, wpłynął na globalny niedobór I-131 i w konsekwencji na ograniczenia w jego dostępności".

Jod I-131 wykorzystuje się w leczeniu nowotwórów tarczycy, ale także jej nadczynności. Z uwagi na krótki okres życia izotopu I-131 (8 dni), brak jest możliwości jego produkowania na zapas.

Remont MARII na szczęście zakończy się latem, co powinno zlikwidować niedobory tej ważnej substancji leczniczej. Jak jednak informowaliśmy w zeszłym tygodniu, nie jest to niestety koniec problemów.

Ministerstwo Klimatu i Środowiska nadzorujące Narodowe Centrum Badań Jądrowych, w którego strukturach znajduje się MARIA wskazało, w brzmiącej niepokojąco odpowiedzi na zadane wprost przez posłów pytanie o ewentualną strategię podniesienia płac pracowników reaktora do poziomu konkurencyjnego wobec przemysłu. W odpowiedzi minister Guibourgé-Czetwertyński nie tylko nie zakwestionował postawionej w pytaniu tezy (tj. że płace nie są konkurencyjne – co chyba nie stanowi zaskoczenia dla nikogo znającego realia polskiej nauki), ale także przytoczył opinię Dyrektora NCBJ, pisząc:

„Według dyrektora NCBJ występuje brak wystarczającej ilości środków potrzebnych do utrzymania wykwalifikowanego personelu, a także przyciągnięcia nowych pracowników. Rozwiązanie tego problemu przy pomocy środków budżetowych jest trudne ze względu na ograniczone możliwości budżetu państwa oraz uwarunkowania prawne.”

Problem niekonkurencyjności płac w wielu polskich instytucjach państwowych jest oczywiście dobrze znany i NCBJ nie jest tutaj żadnym wyjątkiem, tym niemniej w tym przypadku mamy do czynienia z sytuacją, w której odejście z pracy wąskiej grupy specjalistów mogłoby doprowadzić do bardzo poważnych skutków nie tyle nawet dla polskiej nauki, co dla polskich pacjentów, a z drugiej strony z uwagi na niewielką liczebność obsługi reaktora, środki budżetowe niezbędne do zabezpieczenia jej dalszej pracy nie powinny być wielkim obciążeniem dla budżetu państwa. Samo ministerstwo wskazuje bowiem:

„...fakt [ewentualnego zamknięcia MARII – przyp. nuclear.pl] wpłynąłby także niekorzystnie na system ochrony zdrowia w dziedzinie medycyny nuklearnej.”


Podziel się z innymi


Komentarze