Serwis informacyjny
Resort nauki: trwają intensywne prace, by wesprzeć synchrotron SOLARIS
Data dodania: środa, 30 grudnia 2015, autor: naukawpolsce.pap.pl
Jest kłopot ze znalezieniem środków na utrzymanie infrastruktury badawczej, takiej jak synchrotron SOLARIS – przyznał we wtorek wiceminister nauki Piotr Dardziński. Zaznaczył, że trwają intensywne prace, by rozwiązać ten problem.
Na problemy z finansowaniem krakowskiego synchrotronu SOLARIS przy Uniwersytecie Jagiellońskim zwrócił uwagę we wtorek w Sejmie poseł Włodzimierz Bernacki (PiS). Jego zdaniem na rok 2016 r. „nie ma ani złotówki na funkcjonowanie tego synchrotronu”. Pytał, czy Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego przewiduje możliwość finansowania instalacji – oraz innych takich wielkich inwestycji, „które bez kolejnych złotówek można uznać za niebyłe lub zamknąć”.
Jak poinformowano na stronie synchrotronu, koszt realizacji tego projektu to kwota 199 mln zł. Projekt finansowany był ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka na lata 2007-2013.
Podsekretarz stanu w MNiSW, Piotr Dardziński powiedział, że rzeczywiście istnieje kłopot ze znalezieniem środków na utrzymanie tej dużej infrastruktury. - To klasyczny przykład sytuacji, w której powstała bardzo zaawansowana infrastruktura badawcza, natomiast w długoterminowych planach nie przewidziano odpowiednich środków, by ją utrzymać - powiedział.
Zaznaczył, że w jego ministerstwie trwają intensywne prace nad tym, by przygotować strategiczne, systemowe rozwiązania dla synchrotronu, ale i innych tego typu ważnych inwestycji. - Byłoby to z naszej strony dużą nieroztropnością, gdybyśmy zainwestowali wcześniej miliardy euro, a dzisiaj musieli zamykać to, co może przynosić w przyszłości duże korzyści ekonomiczne - powiedział.
Zaznaczył, że w jego resorcie trwają prace, które pozwolą nie tylko na doraźną pomoc synchrotronowi, ale i rozwiążą problem w dłuższym okresie. Zaznaczył, że decyzja, jak rozwiązać ten problem, powinna zapaść w ciągu 2-3 tygodni.
Poseł Włodzimierz Bernacki pytał też w Sejmie o to, jak rząd chce wdrażać politykę innowacji.
Piotr Dardziński przyznał, że pierwszym celem jego resortu będą ułatwienia w przepisach. Mają one umożliwić naukowcom i uczelniom szybszą komercjalizację ich wynalazków. Zaznaczył, że resort będzie też systemowo wspierał instytucje, które przy komercjalizacji pomagają – centra transferu technologii i spółki celowe powoływane przez uczelnie. Wśród rozwiązań, o których mówił wiceminister była też propozycja, by studenci mieli na uczelniach większą możliwość uczestniczenia w badaniach.
Dardziński zaznaczył też, że MNiSW będzie aktywnie uczestniczyć w pracach powołanego przez Radę Ministrów międzyresortowego zespołu, który ma umożliwić sprawne rozwiązania dotyczące innowacyjności.
Źródło: PAP - Nauka w Polsce