Serwis informacyjny

Rozpoczęto rozbudowę hali eksperymentalnej Centrum SOLARIS

Data dodania: niedziela, 5 czerwca 2022, autor: nuclear.pl

W Narodowym Centrum Promieniowania Synchrotronowego SOLARIS w Krakowie, funkcjonującym przy Uniwersytecie Jagiellońskim rozpoczęła się rozbudowa hali eksperymentalnej.

SOLARIS - polskie źródło promieniowania synchrotronowego, fot. Polski Synchrotron
SOLARIS - polskie źródło promieniowania synchrotronowego, fot. Polski Synchrotron

Inwestycja, na którą przeznaczono niemal 41 mln zł, pozwoli na powiększenie ośrodka i instalację nowej infrastruktury badawczej w celu poszerzenia jego możliwości o kolejne kluczowe dla polskich naukowców techniki pomiarowe. Nowa hala powinna być gotowa w połowie przyszłego roku.

Rozbudowa hali eksperymentalnej jest jednym z kroków milowych związanych z rozwojem synchrotronu SOLARIS. Powiększony budynek umożliwi przede wszystkim uruchomienie czterech kolejnych linii badawczych, w tym SOLCRYS, przeznaczonej do badań strukturalnych, która już teraz jest w zaawansowanej fazie projektowej. Linia badawcza SOLCRYS umożliwi m.in. analizy struktury białek, wirusów, kwasów nukleinowych i polimerów

Swoje miejsce w nowej hali znajdzie też Krajowe Centrum Kriomikroskopii Elektronowej. Dotychczas dwa mikroskopy elektronowe - Titan Krios i Glacios, stoją w specjalnie do tego celu zbudowanych laboratoriach, w doku załadowczym starej części budynku. Na terenie powiekszonej hali powstanie pracownia kriomikroskopii elektronowej, mająca pomieścić docelowo aż cztery mikroskopy.

W projekcie znalazło się też laboratorium przygotowywania próbek, które będzie dostępne dla wszystkich użytkowników SOLARIS. Znajdzie się w nim niezbędny sprzęt do preparacji próbek na linie badawcze, jak i do opracowania siatek na pomiary Cryo-EM.

Ostatnim już obszarem, który znajdzie swoje miejsce w rozbudowanej hali jest przestrzeń warsztatowa i nowe biura dla powiększającego się zespołu naukowego SOLARIS.

W trakcie trwania rozbudowy na kilka miesięcy zostanie wyłączone funkcjonowanie akceleratora kołowego. Ten czas zostanie wykorzystany przez zespół akceleratorowy na gruntowne przeglądy wszystkich podsystemów oraz prace instalacyjno-naprawcze tym m. in. montaż komponentów nowej linii pomiarowej na podczerwień SOLAIR.


Podziel się z innymi


Komentarze