Serwis informacyjny

Rozbudowa hali eksperymentalnej Centrum SOLARIS

Data dodania: poniedziałek, 3 sierpnia 2020, autor: nuclear.pl

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego przyznało Centrum SOLARIS dotację na rozbudowę hali eksperymentalnej. Od dawna wyczekiwana decyzja otwiera nowe perspektywy dla rozwoju ośrodka.

SOLARIS - polskie źródło promieniowania synchrotronowego, fot. Polski Synchrotron
SOLARIS - polskie źródło promieniowania synchrotronowego, fot. Polski Synchrotron

Powierzchnia hali synchrotronu powiększy się o ponad dwa tysiące metrów kwadratowych. W nowej części zostaną wybudowane cztery linie badawcze, których umiejscowienie w obecnie istniejącej przestrzeni byłoby niemożliwe, ponieważ wymagają one dużej odległości próbki od źródła promieniowania synchrotronowego. Będzie to przede wszystkim linia SOLCRYS, przeznaczona do badań strukturalnych. Stacje końcowe linii SOLCRYS umożliwią m.in. analizy struktury białek, wirusów, kwasów nukleinowych i polimerów. Badania te dostarczają wiedzy o molekularnych podstawach funkcjonowania organizmów żywych oraz o architekturze makrocząsteczek, dzięki czemu znajdują zastosowanie m.in. w naukach biologicznych, medycynie (projektowanie leków), chemii i naukach materiałowych. SOLCRYS będzie jedyną tego rodzaju infrastrukturą badawczą nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie Środkowej i Wschodniej.

Około 200 m2 nowej powierzchni hali eksperymentalnej zostanie przeznaczone na potrzeby laboratorium badań wykorzystujących technikę kriomikroskopii elektronowej. Zostanie tu przeniesiony mikroskop Krios G3i Cryo-TEM, który w 2019 roku tymczasowo zainstalowano w części magazynowej hali. Wygospodarowana zostanie również przestrzeń na drugi, komplementarny kriomikroskop elektronowy, który trafi wkrótce do SOLARIS dzięki Funduszom Europejskim (Program Operacyjny Inteligentny Rozwój). Postępy w rozwoju kriomikroskopii elektronowej zrewolucjonizowały w ostatnich latach biologię strukturalną i zaowocował długą listą badań z przełomowymi rezultatami publikowanymi w najbardziej prestiżowych czasopismach naukowych. Dlatego aparatura pozwalająca wykorzystać tę technikę czyni z Centrum SOLARIS jeden z najważniejszych punktów na mapie polskiej infrastruktury badawczej.

Pozostała przestrzeń, która powstanie dzięki rozbudowie hali eksperymentalnej synchrotronu, posłuży do stworzenia laboratorium preparatyki próbek. Dodatkowo, aby zapewnić komfort naukowcom, którzy będą przyjeżdżać do SOLARIS, zostaną wydzielone pomieszczenia pracy cichej.

Realizacja inwestycji rozpocznie się niezwłocznie po uzyskaniu niezbędnych pozwoleń. Budowa nowej części hali eksperymentalnej powinna się zakończyć w 2022 roku.


Podziel się z innymi


Komentarze