Serwis informacyjny

Rozbudowa Narodowego Centrum Promieniowania Synchrotronowego SOLARIS coraz bliżej

Data dodania: wtorek, 23 lutego 2021, autor: nuclear.pl

Narodowe Centrum Promieniowania Synchrotronowego Solaris w Krakowie uzyskało zgodę prezydenta miasta Krakowa Jacka Majchrowskiego na rozbudowę hali eksperymentalnej synchrotronu o 2 tys. mkw.

SOLARIS - polskie źródło promieniowania synchrotronowego, fot. Polski Synchrotron
SOLARIS - polskie źródło promieniowania synchrotronowego, fot. Polski Synchrotron

4 lutego 2021 r. Prezydent Miasta Krakowa wydał decyzję o pozwoleniu na budowę w ramach strategicznego projektu "Przebudowa i rozbudowa budynku NCPS SOLARIS".

- Wydarzenie to jest kamieniem milowym w realizacji przedsięwzięcia i oznacza, że za kilka miesięcy tj. po zakończeniu trwającej obecnie ostatniej fazy projektów, zostanie otwarty przetarg na roboty budowlane, które powinny rozpocząć się w drugiej połowie 2021 roku – mówi Paweł Bulira, zastępca dyrektora ds. technicznych w NCPS SOLARIS,

Powierzchnia hali synchrotronu znacznie powiększy się, a w nowej części zostaną wybudowane linie badawcze, których umiejscowienie w obecnie istniejącej przestrzeni byłoby niemożliwe. Jedną z nich będzie linia SOLCRYS, przeznaczona do badań strukturalnych. Stacje końcowe linii SOLCRYS umożliwią m.in. analizy struktury białek, wirusów, kwasów nukleinowych i polimerów.

W związku z rozwojem ośrodka i kolejnymi otwartymi i planowanymi projektami, koncepcję rozbudowywanego budynku poddano w fazie końcowego projektowania szeregowi zmian i optymalizacji. Dzięki nim w rozbudowanym budynku oprócz funkcji i przestrzeni pierwotnie zakładanych przewidziano także instalację mikroskopów w ramach rozwoju Krajowego Centrum Kriomikroskopii Elektronowej. Miejsce znajdzie tutaj także instalacja odzysku i skraplania helu używanego do eksperymentów oraz infrastruktura serwerowni.

Wartość inwestycji to około 22 mln zł, rozbudowa jest możliwa dzięki dotacji przyznanej w połowie roku 2020 przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego (obecnie Ministerstwo Edukacji i Nauki).

Centrum SOLARIS to, działający przy Uniwersytecie Jagiellońskim, ośrodek badań prowadzonych z wykorzystaniem promieniowania synchrotronowego. Obecnie do synchrotronu SOLARIS dołączone są dwie linie badawcze (PEEM/XAS z dwoma stanowiskami pomiarowymi oraz UARPES z jednym stanowiskiem). W przyszłości na hali eksperymentalnej Centrum SOLARIS będzie funkcjonowało kilkanaście linii badawczych z około dwudziestoma stanowiskami pomiarowymi.


Podziel się z innymi


Komentarze