Serwis informacyjny

Polsko-francuskie rozmowy dotyczące możliwości współpracy w energetyce jądrowej

Data dodania: środa, 3 lutego 2021, autor: nuclear.pl

2 lutego 2021 roku minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka, Sekretarz Stanu i Pełnomocnik Rządu do spraw Strategicznej Infrastruktury Energetycznej Piotr Naimski oraz wiceminister klimatu i środowiska Adam Guibourgé-Czetwertyński rozmawiali z odwiedzającym Warszawę ministrem Franckiem Riesterem odpowiedzialnym za handel zagraniczny Francji, który sprawuje funkcję przy ministrze ds. Europy i spraw zagranicznych.

Polsko-francuskie rozmowy dotyczące możliwości współpracy w energetyce jądrowej, fot. MKiŚ
Polsko-francuskie rozmowy dotyczące możliwości współpracy w energetyce jądrowej, fot. MKiŚ

Strony omówiły bieżącą sytuację oraz planowane działania w zakresie realizacji francuskiego i polskiego programu energetyki jądrowej, a także możliwości współpracy Polski i Francji w tym obszarze.

W trakcie spotkania Philippe Crouzet, nowo mianowany Wysoki Przedstawiciel do spraw współpracy z Polską w dziedzinie cywilnej energetyki jądrowej, przedstawił szczegóły swojej misji.

Towarzyszący delegacji francuskiej Prezes zarządu EDF Jean-Bernard Lévy zaprezentował oferowaną przez jego firmę technologię reaktora EPR i doświadczenia z realizowanych projektów.

Strony omówiły także kwestię współpracy na forum Unii Europejskiej w zakresie roli i znaczenia energetyki jądrowej w unijnej polityce klimatyczno-energetycznej. W szczególności zgodzono się że, konieczne jest zapewnienie uwzględnienia energetyki jądrowej w zrównoważonej taksonomii.

Było to kolejne już spotkanie przedstawicieli francuskiego rządu i EDF z polskim Ministerstwem Klimatu i Środowiska.

Wcześniej, 6 listopada Frédéric Billet, Ambasador Francji w Polsce spotkał się z Piotrem Naimskim, Sekretarzem Stanu w KPRM, Pełnomocniiem Rządu do spraw Strategicznej Infrastruktury Energetycznej w celu omówienia współpracy między Polską i Francją w dziedzinie energetyki jądrowej. Ambasador Francji w Polsce oświadczył wtedy, że wkrótce władze Francji mają przedstawić możliwości wsparcia programu stosownie do polskich uwarunkowań, na przykład w zakresie modelu finansowania.

W pierwszym spotkaniu, któremu współprzewodniczył wiceminister klimatu Adam Guibourgé-Czetwertyński, udział brali przedstawiciele francuskiego Ministerstwa Ekologii i EDF. W kolejnym, z ambasadorem Billet spotkal się Michał Kurtyka, Minister Klimatu i Środowiska.

Obecnie na świecie pracują dwa bloki EPR w Chinach, cztery kolejne są w budowie: jeden w Finlandii w Olkiluoto, jeden we Francji w Flamanville i dwa w Wielkiej Brytanii (Hinkley Point C).

Źródło: Ministerstwo Klimatu i Środowiska, nuclear.pl


Podziel się z innymi


Komentarze