poprzednie « wiadomości (451-460) z 765 » następneenergetyka
Sensowne inwestycje w polskiej energetyce były opóźniane. Teraz trzeba będzie ponieść tego koszty. We własna energetykę powinny inwestować firmy spoza branży energetycznej. Perspektywiczne może okazać się inwestowanie w małe reaktory jądrowe.
czytaj więcejenergetyka
Dwa dni temu w mediach niemieckich [1][2] (a potem i gdzieniegdzie w polskich) pojawiły się alarmistyczne artykuły stwierdzające, że awaria w przyszłej polskiej elektrowni jądrowej może spowodować zagrożenie nawet dla rejonu Berlina i Hamburga, odległych o ponad 400 km (w artykułach podano 450 km, w istocie do Berlina z obu rozpatrywanych lokalizacji jest mniej niż 400, ale nie bądźmy drobiazgowi). Artykuły powoływały się na analizę szwajcarskich specjalistów i okraszone były sugestywną grafiką istotnie pokazującą rozchodzenie się chmury skażeń z rejonu Żarnowca w rejon Berlina.
czytaj więcejbezpieczeństwo
Polska przyjęła Zintegrowany Plan Działania INSSP (ang. Integrated Nuclear Security Support Plan) w zakresie ochrony fizycznej materiałów i obiektów jądrowych oraz źródeł promieniotwórczych na lata 2020-2023. Ma on na celu wzmocnienie ram instytucjonalnych i prawnych dla zabezpieczeń przed nieuprawnionym dostępem do obiektów i materiałów jądrowych oraz źródeł promieniotwórczych.
czytaj więcejenergetyka
gov.pl |
piątek, 22 stycznia 2021 14 stycznia 2021 roku z rozpoczęły się dwudniowe wirtualne warsztaty nt. finansowania energetyki jądrowej, współorganizowane przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska wraz z Agencją Energii Jądrowej OECD (NEA OECD) oraz Międzynarodowymi Ramami ds. Współpracy w Energetyce Jądrowej (IFNEC). W wydarzeniu wziął udział wiceminister klimatu i środowiska Adam Guibourgé-Czetwertyński.
czytaj więcejenergetyka
Wybór modelu biznesowego dla polskich elektrowni jądrowych to jedna z najważniejszych decyzji gospodarczych, jaką podejmie rząd. Zaważy ona na rozwoju całej gospodarki na kolejnych kilka dekad. Może także wesprzeć jej odbudowę po kryzysie wywołanym pandemią – wynika z raportu Instytutu Sobieskiego „Energetyka jądrowa dla Polski”. Eksperci podkreślają w nim, że Polski nie stać już na węgiel, a koszty energii elektrycznej generowanej przez atom należą do najniższych, co może przełożyć się na rachunki dla odbiorców. Dlatego rząd powinien priorytetowo potraktować projekt budowy reaktorów jądrowych.
czytaj więcejenergetyka
W piątek informowaliśmy o opublikowaniu przez Ministra Klimatu i Środowiska sprawozdania z realizacji Programu polskiej energetyki jądrowej za lata 2016–2019. Realizacja Programu PEJ została przedstawiona w obszarze 10 działań według stanu na dzień 31 grudnia 2019 roku.
czytaj więcejenergetyka
Jeżeli w Polsce ma powstać elektrownia jądrowa, to w 2021 roku musi być gotowy model finansowania tak wielkiej inwestycji. Będzie to duży koszt dla podatników, jeżeli chcemy mieć tańszą energię.
czytaj więcejenergetyka
W Monitorze Polskim zostało opublikowane Obwieszczenie Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 19 listopada 2020 roku w sprawie ogłoszenia sprawozdania z realizacji Programu polskiej energetyki jądrowej za lata 2016–2019.
czytaj więcejnauka
Badania superciężkich pierwiastków, prace nad nanomateriałami do magazynowania energii, badania rozwoju Wszechświata tuż po Wielkim Wybuchu - takie możliwości daje Zjednoczony Instytut Badań Jądrowych w Dubnej, którego członkiem jest Polska. O polskim wkładzie w prowadzone tam badania opowiada prof. Michał Waligórski.
czytaj więcejbezpieczeństwo
Państwowa Agencja Atomistyki uruchomiła trzynaście nowych stacji systemu wczesnego wykrywania skażeń promieniotwórczych PMS (ang. Permanent Monitoring System). Wszystkie nowe stacje znalazły się w pobliżu wschodniej granicy Polski. Stacje stanowią istotne wzmocnienie systemu monitoringu radiacyjnego kraju.
czytaj więcejpoprzednie « wiadomości (451-460) z 765 » następne