Serwis informacyjny

Kto zapłaci za budowę elektrowni jądrowej w Polsce

Data dodania: sobota, 9 stycznia 2021, autor: marketnews24.pl

Jeżeli w Polsce ma powstać elektrownia jądrowa, to w 2021 roku musi być gotowy model finansowania tak wielkiej inwestycji. Będzie to duży koszt dla podatników, jeżeli chcemy mieć tańszą energię.

Wojciech Jakóbik, fot. MarketNews24
Wojciech Jakóbik, fot. MarketNews24

Takie modele finansowania z ostatnich lat znamy z kilku państw. W przypadku Rumunii to Amerykanie dołożyli się do sfinansowania połowy kosztów budowy bloku jądrowego w elektrowni Czarna Woda. Drugą połowę inwestycji rumuński rząd sfinansował z budżetu państwa.

- Można się spodziewać, że taki model przyjęty zostanie w Polsce – mówi w rozmowie z MarketNews24 Wojciech Jakóbik, red. nacz. BiznesAlert.pl. – Już trwają rozmowy na ten temat z amerykańskimi instytucjami finansowymi.

Amerykanie mają być partnerem technologicznym i finansowym. W zamian za współfinansowanie inwestycji Amerykanie mieliby swój współudział w przychodach ze sprzedaży energii elektrycznej.

- Nie jest jednak jeszcze przesądzone czy chodziłoby o kontrakt różnicowy, który bywa stosowany przy budowach morskich farm wiatrowych – dodaje W.Jakóbik.

Kosztów jeszcze nie znamy, są tylko szacunki. Koszt budowy dwóch elektrowni o mocach 6-9 GW może wynieść 100 – 135 mld zł. Energia z atomu może kosztować 150 zł za MWh pod warunkiem silnego wsparcia ze strony państwa.


Podziel się z innymi


Komentarze