Serwis informacyjny

Francuski dozór jądrowy wyznaczył warunki pracy reaktorów 1300 MW

Data dodania: piątek, 4 lipca 2025, autor: nuclear.pl

Francuski dozór jądrowy wyznacza warunki dla dalszej eksploatacji reaktorów typów P4 i P'4 powyżej 40 lat.

Elektrownia jądrowa, fot. Portal nuclear.pl
Elektrownia jądrowa, fot. Portal nuclear.pl

W dniu 1 lipca 2025 roku francuski dozór jądrowy ASNR (fr. L'Autorité de sûreté nucléaire et de radioprotection) zajął stanowisko w sprawie dalszej eksploatacji 20 reaktorów jądrowych o mocy 1300 MWe należących do EDF. Decyzja dotyczyła zakończenia tzw. fazy „generycznej” czwartego przeglądu okresowego, który jest przeprowadzany co dziesięć lat. ASNR uznał, że łączne działania planowane przez EDF oraz dodatkowe wymagania określone przez urząd stwarzają warunki do kontynuacji pracy tych reaktorów przez kolejne dziesięć lat.

Czwarty przegląd okresowy ma szczególne znaczenie, ponieważ przy projektowaniu wielu urządzeń przyjęto wstępnie 40-letni okres eksploatacji. Przedłużenie działania poza tę granicę czasową wymaga aktualizacji analiz projektowych i w niektórych przypadkach — wymiany elementów instalacji. Celem przeglądu jest zbliżenie poziomu bezpieczeństwa reaktorów 1300 MWe do standardów obowiązujących dla jednostek trzeciej generacji, takich jak EPR. ASNR nakazał wdrożenie kluczowych usprawnień bezpieczeństwa zaplanowanych przez EDF oraz szeregu uzupełniających działań uznanych za konieczne dla spełnienia wymagań.

Decyzja zamyka fazę generyczną przeglądu, wspólną dla wszystkich reaktorów tej serii, które mają zbliżoną konstrukcję. Dalsze działania będą realizowane indywidualnie dla każdego z 20 reaktorów w ramach ich czwartego przeglądu. Uwzględnione zostaną specyficzne cechy poszczególnych lokalizacji, a każdy raport końcowy będzie przedmiotem konsultacji publicznych. Całość prac planowana jest do ukończenia do 2040 roku.

ASNR nakłada na EDF obowiązek corocznego raportowania stanu realizacji działań oraz zgodności z harmonogramami. EDF musi także wykazać zdolność własną i podwykonawców do przeprowadzenia modernizacji w terminie. Co istotne, raporty te będą udostępniane publicznie i przekazywane właściwym lokalnym komisjom informacyjnym.
W ramach modernizacji do reaktorów P4 i P'4 dodany zostanie m.in. układ stabilizacji stopionego rdzenia oraz układ pasywnego chłodzenia w sytuacji awaryjnej. Reaktory mają też zostać dostosowane do pracy w warunkach postępujących zmian klimatycznych
Pierwszym reaktorem P4 poddanym przeglądowi, już w przyszłym roku, będzie ten pracujący w bloku Palulel 1, ostatnim – w roku 2034 – Penly 4.

Warto przypomnieć, że w lutym 2021 roku ASN podjął podobną decyzję dotyczącą 32 reaktorów EDF o mocy 900 MWe. Obecna decyzja jest kolejnym krokiem w kierunku przedłużania życia floty francuskich reaktorów, przy jednoczesnym podnoszeniu ich poziomu bezpieczeństwa i przejrzystości wobec społeczeństwa.


Podziel się z innymi


Komentarze