Serwis informacyjny

We francuskim Civaux 2 ponownie wykryto korozję naprężeniową

Data dodania: środa, 9 lipca 2025, autor: nuclear.pl

W czasie planowego postoju francuski EDF ponownie wykrył indykatory korozji naprężeniowej w orurowaniu reaktora Civaux 2.

Elektrownia jądrowa Civaux, fot. EDF
Elektrownia jądrowa Civaux, fot. EDF

EDF poinformował o wykryciu dwóch nieprawidłowości na spoinach układu chłodzenia w stanie postoju (tzw. RRA), z których jedna okazała się przypadkiem korozji naprężeniowej CSC (fr. de corrosion sous contrainte), a druga – zmęczenia cieplnego.

To pierwsze takie zgłoszenie od czasu zakończenia programu prewencyjnej wymiany newralgicznych odcinków rurociągów w 16 najbardziej podatnych blokach, który zakończono na początku 2024 roku. Co ciekawe, jedna ze spoin, na której wykryto korozję, była już wcześniej wymieniana. EDF prowadzi dochodzenie, czy mamy do czynienia z nawrotem problemu, czy może z błędem naprawczym. Pęknięcie ma niewielkie rozmiary – od 1 do 2 mm głębokości – i nie wpływa na bezpieczeństwo pracy reaktora.

Choć sytuacja przypomina kryzys z 2022 roku, gdy przez CSC i przeglądy niemal połowa francuskich reaktorów była jednocześnie wyłączona z eksploatacji, tym razem EDF deklaruje pełną kontrolę nad sytuacją. Metody wykrywania i napraw zostały od tamtej pory przetestowane, a harmonogram przeglądów – uszczelniony. W 2025 roku zaplanowano 350 kontroli w 5 blokach, z czego ponad 200 już przeprowadzono bez wykrycia kolejnych przypadków CSC.

Na razie nie ma sygnałów, by problem miał wpływ na prognozy produkcyjne EDF ani bezpieczeństwo jądrowe. Jak podaje jednak francuskie towarzystwo jądrowe SFEN, uruchomienie Civaux 2 opóźni się jednak o około dwa tygodnie.

Civaux 2 to najnowszy, planowo działający francuski reaktor jądrowy. Jego budowa rozpoczęła się w roku 1991, oddany do ruchu planowego został 11 lat później w roku 2002. Jest to reaktor PWR typu N4, który pracuje w bloku o mocy elektrycznej 1450 MW.


Podziel się z innymi


Komentarze