poprzednie « wiadomości (431-440) z 765 » następnenauka
Niewiele związków jest dziś równie istotnych dla przemysłu i medycyny co ditlenek tytanu. Mimo różnorodności i popularności zastosowań, część zagadnień związanych z budową powierzchni materiałów tworzonych z tego związku i zachodzącymi w niej procesami wciąż pozostaje niejasnych. Niektóre ze swoich tajemnic ditlenek tytanu właśnie odsłonił przed naukowcami z Instytutu Fizyki Jądrowej Polskiej Akademii Nauk. W swoich badaniach po raz pierwszy wykorzystali oni synchrotron SOLARIS.
czytaj więcejenergetyka
Po kilku miesiącach negocjacji PGE wraz z pozostałymi wspólnikami podpisała umowę sprzedaży udziałów w spółce PGE EJ 1. Skarb Państwa zapłaci za wszystkie udziały w spółce ok. 531 mln zł, z czego PGE za swoje udziały otrzyma kwotę blisko 372 mln zł.
czytaj więcejenergetyka
19 marca 2021 roku - Liderzy Czech, Francji, Węgier, Polski, Rumunii, Słowacji i Słowenii wystosowali wspólny list do Komisji Europejskiej w sprawie roli energetyki jądrowej w polityce klimatyczno-energetycznej UE.
czytaj więcejenergetyka
W dniach 16- 17 marca 2021 r. odbyły się polsko-japońskie warsztaty online na temat oceny oddziaływania na środowisko (ooś) elektrowni jądrowych. Zorganizowało je Ministerstwo Klimatu i Środowiska wspólnie z Centrum Współpracy Międzynarodowej Japońskiego Forum Przemysłu Jądrowego JICC.
czytaj więcejenergetyka
Jak poinformowała amerykańska firma Westinghouse Electric Company wczoraj w Warszawie doszło do spotkania Prezesa tej firmy Patricka Fragmana z Sekretarzem Stanu w KPRM, Pełnomocnikiem rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotrem Naimskim. Spotkanie nastąpiło w wyniku wejścia w życie podpisanej w zeszłym roku umowy między Polską a Stanami Zjednoczonymi o współpracy w celu rozwoju Programu Polskiej Energetyki Jądrowej oraz cywilnego przemysłu jądrowego w Polsce.
czytaj więcejenergetyka
– Istnieje szansa, żeby Trójkąt Weimarski zaistniał na nowo. Francja potrzebuje nowej dynamiki w Europie, a Polska poszukuje nowych partnerstw po zmianie w Białym Domu i wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej – mówi Monika Constant, dyrektor generalna Francusko-Polskiej Izby Gospodarczej. Jak wskazuje, środowa wizyta premiera Mateusza Morawieckiego w Paryżu ma zacieśnić polsko-francuskie relacje gospodarcze, a obaj politycy będą rozmawiać m.in. o transformacji energetycznej i budowie pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej, której Francuzi mogliby partnerować.
czytaj więcejenergetyka
Polityka energetyczna Polski do 2040 r., w tym rozwój energetyki jądrowej i elektromobilności oraz technologii wodorowych to główne tematy wczorajszych rozmów wiceministra klimatu i środowiska Adama Guibourgé-Czetwertyńskiego z Ambasador Republiki Korei w RP Mirą Sun.
czytaj więcejenergetyka
Ministerstwo Spraw Zagranicznych opublikowano na swojej stronie internetowej treść umowy między Polską a Stanami Zjednoczonymi w sprawie współpracy przy rozwoju energetyki jądrowej. Nie przeczytaliśmy jej pierwsi w Polsce, ale przeczytaliśmy dokładnie.
czytaj więcejnauka
Kiedy zbyt mocno nadmuchany balon pęka, to jego kawałki odlatują w przeciwne strony, wykonując przy tym przeróżne powietrzne ewolucje. Podobnie przebiega proces rozszczepienia jądra atomowego. Moment pędu w rozszczepieniu jąder atomowych opisali naukowcy w czasopiśmie „Nature”. Wśród nich są także przedstawiciele Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego i Instytutu Fizyki Jądrowej PAN w Krakowie.
czytaj więcejbezpieczeństwo
Prezes Państwowej Agencji Atomistyki dr Łukasz Młynarkiewicz wziął udział w dwustronnym spotkaniu z Christopherem T. Hansonem, nowo wybranym Przewodniczącym Amerykańskiej Komisji Dozoru Jądrowego (US NRC). Rozmowa odbyła się 23 lutego w trybie zdalnym.
czytaj więcejpoprzednie « wiadomości (431-440) z 765 » następne