Serwis informacyjny

Spotkanie Prezesa PAA z Przewodniczącym Amerykańskiej Komisji Dozoru Jądrowego

Data dodania: niedziela, 28 lutego 2021, autor: paa.gov.pl

Prezes Państwowej Agencji Atomistyki dr Łukasz Młynarkiewicz wziął udział w dwustronnym spotkaniu z Christopherem T. Hansonem, nowo wybranym Przewodniczącym Amerykańskiej Komisji Dozoru Jądrowego (US NRC). Rozmowa odbyła się 23 lutego w trybie zdalnym.

Spotkanie Prezesa PAA z Przewodniczącym Amerykańskiej Komisji Dozoru Jądrowego, fot. PAA
Spotkanie Prezesa PAA z Przewodniczącym Amerykańskiej Komisji Dozoru Jądrowego, fot. PAA

W trakcie spotkania Prezes PAA i Przewodniczący US NRC potwierdzili priorytety współpracy dwustronnej na najbliższe lata. Należą do nich: organizacja specjalistycznych konsultacji dotyczących amerykańskich doświadczeń w nadzorze nad budową nowych obiektów jądrowych, kooperacja w zakresie analiz bezpieczeństwa z wykorzystaniem amerykańskich programów obliczeniowych oraz wymiana stażowa ekspertów od analiz i inspektorów dozoru jądrowego.

Amerykańska Komisja Dozoru Jądrowego powstała w 1974 roku. Zajmuje się ona m.in. nadzorem nad bezpieczeństwem jądrowym 95 amerykańskich reaktorów energetyki jądrowej i 31 reaktorami badawczymi i testowymi. Państwowa Agencja Atomistyki podpisała z US NRC porozumienie o wymianie informacji technicznej i współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa jądrowego w 2010 roku. Zostało ono przedłużone w 2016 roku.


Podziel się z innymi


Komentarze