Serwis informacyjny

Westinghouse może pomóc Polsce w realizacji celów energetycznych PEP2040

Data dodania: wtorek, 16 marca 2021, autor: nuclear.pl

Jak poinformowała amerykańska firma Westinghouse Electric Company wczoraj w Warszawie doszło do spotkania Prezesa tej firmy Patricka Fragmana z Sekretarzem Stanu w KPRM, Pełnomocnikiem rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotrem Naimskim. Spotkanie nastąpiło w wyniku wejścia w życie podpisanej w zeszłym roku umowy między Polską a Stanami Zjednoczonymi o współpracy w celu rozwoju Programu Polskiej Energetyki Jądrowej oraz cywilnego przemysłu jądrowego w Polsce.

Patrick Fragman i Piotr Naimski, fot. Westinghouse
Patrick Fragman i Piotr Naimski, fot. Westinghouse

- Wyrażamy uznanie dla polskiego rządu za wizję i przywództwo w rozwiązywaniu problemów związanych z emisjami dwutlenku węgla, zanieczyszczeniem powietrza i rosnącym zapotrzebowaniem na niezawodną energię - powiedział Patrick Fragman, dyrektor generalny Westinghouse. - Westinghouse ma długą historię udanych innowacji jądrowych i jest dobrze przygotowany do współpracy z Polską w zakresie zaspokajania ich potrzeb, tworzenia miejsc pracy i zabezpieczania przyszłości energetycznej kraju - dodał.

Zgodnie z przyjętą niedawno Polityką energetyczną Polski 2040, rząd polski chce do 2043 roku zbudować od sześciu do dziewięciu GW energii elektrycznej z reaktorów wodnych ciśnieniowych generacji III lub III + w celu zastąpienia wycofanych mocy opalanych węglem.

- Elektrownia jądrowa Westinghouse AP1000 oferuje najwyższe bezpieczeństwo i funkcjonalność dostępne na rynku. Działające zakłady ustanawiają rekordy w branży pod względem czasu trwania przerw w eksploatacji na przeładunek paliwa, a także wyjątkowe współczynniki wydajności – czytamy w komunikacie.

Jeśli Westinghouse zostanie wybrany na partnera PPEJ, pozyska i rozwinie jądrowy łańcuch dostaw, zapewniając najwyższą jakość komponentów, wiedzę fachową i odpowiedzialność. Według szacunków Westinghouse stworzy to ponad 2000 miejsc pracy w Polsce. Te szersze plany inwestycyjne zostały omówione podczas spotkania prezesa Patricka Fragmana z Grzegorzem Słomkowskim, członkiem zarządu Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu.


Podziel się z innymi


Komentarze