Serwis informacyjny - Tagi: AP1000

poprzednie « wiadomości (1-10) z 14 » następne

AP1000: co z tą korozją? Polemika do artykułu na Biznes Alert

Dziś rano serwis Biznes Alert opublikował artykuł dotyczący obaw o bezpieczeństwo wybranego przez polski rząd reaktora AP1000. Tekst Jakuba Kostki ze stowarzyszenia „Z energią o prawie” zwraca uwagę na możliwość zaistnienia korozji w obudowie bezpieczeństwa reaktora, która w sytuacjach awaryjnych mogłaby prowadzić do niekontrolowanego uwolnienia substancji promieniotwórczych.
czytaj więcej

Rząd potwierdza strategiczne partnerstwo z USA przy budowie pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce

Rada Ministrów, 2 listopada 2022 roku, przyjęła uchwałę ws. budowy wielkoskalowych elektrowni jądrowych w Polsce. Stwierdza ona, że pierwsza w Polsce elektrownia jądrowa zostanie zbudowana w oparciu o amerykańską technologię reaktorów AP1000. - Wybór amerykańskiej technologii nie tylko wzmocni bezpieczeństwo energetyczne Polski, ale i będzie stanowił istotny impuls rozwojowy dla naszej gospodarki – zaznaczyła minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
czytaj więcej

Poziom bezpieczeństwa i pasywność rozwiązań zastosowanych w technologii AP1000

– Dziś te elektrownie budowane są w zupełnie nowych technologiach, najnowszych technologiach. Ta na przykład amerykańska, o której rozmawiamy, pasywna, ona charakteryzuje się tym – ja tak w bardzo dużym uproszczeniu powiem – że w razie jakiegokolwiek ryzyka te reaktory zjeżdżają jak gdyby pod ziemię i nie ma ryzyka rozlania się tych substancji radioaktywnych – tłumaczył w programie „Strefa starcia” w TVP premier Mateusz Morawiecki.
czytaj więcej

PIE: Koszt wytworzenia prądu z elektrowni jądrowej jest 2,5-4 razy niższy niż z węgla

Polski Instytut Ekonomiczny, publiczny think tank ekonomiczny z historią sięgającą 1928 roku, w najnowszym numerze Tygodnika Gospodarczego PIE ocenił, iż w zależności od wybranej w Polsce technologii i wariantu budowy koszt wytwarzania energii elektrycznej w elektrowni jądrowej jest od 2,5 do nawet 4 razy niższy niż w przypadku elektrowni węglowych na parametry nadkrytyczne.
czytaj więcej

Ukraiński Energoatom wzmacnia współpracę z amerykańskim Westinghouse

2 czerwca 2022 roku podczas uroczystości na terenie Chmielnickiej Elektrowni Jądrowej firmy Energoatom oraz Westinghouse Electric Company podpisały trzy umowy: w sprawie rozszerzenia dostaw paliwa jądrowego dla wszystkich elektrowni jądrowych na Ukrainie, zwiększenia liczby planowanych do budowy bloków jądrowych AR1000® i utworzenia Centrum Inżynieryjno-Technicznego Westinghouse na Ukrainie.
czytaj więcej

poprzednie « wiadomości (1-10) z 14 » następne