poprzednie « wiadomości (401-410) z 765 » następneenergetyka
Trzeci na liście najbogatszych Polaków, Zygmunt Solorz-Żak chce odkupić projekt elektrowni jądrowej na terenie Rosji. Polski miliarder planuje przeprowadzić transakcję poprzez spółkę ZE PAK, poprzez odkupienie udziałów w projekcie Bałtyckiej Elektrowni Jądrowej w Obwodzie Kaliningradzkim. Chce to zrobić wraz z węgierskim partnerem, spółką MVM. Produkowana tam energia miałaby trafiać m.in do Polski.
czytaj więcejenergetyka
Tomasz Matwiejczuk, rzecznik prasowy Zygmunta Solorza-Żak potwierdził zainteresowanie firmy energetycznej ZE PAK udziałem w realizacji projektu energetyki jądrowej.
czytaj więcejenergetyka
KHNP jest jednym z liderów spośród dostawców technologii, ubiegających się o udział w polskim projekcie budowy elektrowni jądrowych. Spółka, która niedawno wyraziła zamiar wzięcia udziału w tym przedsięwzięciu, znajduje się w ścisłej czołówce światowych firm realizujących budowę nowych bloków jądrowych, rywalizujących w dążeniu do rozwiązania problemu zmian klimatycznych.
czytaj więcejenergetyka
Jak poinformowała wczoraj nieoficjalnie Polityka Insight należąca do Zygmunta Solorza-Żak spółka ZE PAK podjęła rozmowy, z węgierską grupą energetyczną MVM (Magyar Villamos Művek Zártkörűen működő Részvénytársaság) - właścicielem kilku elektrowni, w tym Elektrowni Jądrowej Paks, w zakresie wspólnej inwestycji w Bałtycką Elektrownię Jądrową zlokalizowaną w rosyjskim obwodzie kaliningradzkim.
czytaj więcejenergetyka
- W Wielkopolsce jesteśmy przekonani o zaletach lokalizacji elektrowni atomowej w naszym regionie – napisał Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak w liście do Premiera Mateusza Morawieckiego. Dodał, że poczyni wszelkie działania, aby wesprzeć lokalizację elektrowni jądrowej w centralnej Polsce w okolicach Pątnowa.
czytaj więcejnauka
Naukowcy z Zakładu Badań Reaktorowych NCBJ zaprojektowali sondę pozwalającą napromieniać próbki w temperaturze ponad 1000 stopni, czyli w warunkach jakie panują w reaktorach HTGR. Pierwsze badania w reaktorze MARIA wypadły bardzo obiecująco.
czytaj więcejenergetyka
Rozwój oraz wdrożenie zeroemisyjnych technologii jądrowych SMR i MMR są celem podpisanego w środę porozumienia między koncernem paliwowym ORLEN oraz firmą Synthos. Wykonanie zapisów umowy przyczyni się do realizacji założeń Europejskiego Zielonego Ładu zakładającego osiągniecie neutralności klimatycznej do 2050 roku.
czytaj więcejenergetyka
Amerykańska Agencja Handlu i Rozwoju (USTDA) ogłosiła przyznanie dofinansowania dla spółki Polskie Elektrownie Jądrowe na rozpoczęcie prac inżynieryjno-projektowych, które mają pomóc w rozwoju dwóch pierwszych polskich elektrowni jądrowych oraz wzmocnić starania naszego kraju o zapewnienie długoterminowego bezpieczeństwa energetycznego.
czytaj więcejnauka
1 lipca 1991 roku Polska dołączyła do państw członkowskich Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych CERN, stając się współwłaścicielem największego na świecie laboratorium fizyki cząstek. Z CERN związanych jest obecnie ok. 550 Polaków, część z nich uczestniczy w najważniejszych badaniach tej instytucji.
czytaj więcejenergetyka
Jak poinformował wczoraj PKN ORLEN, spółka podpisała porozumienie z Synthos w zakresie współpracy dotyczącej rozwoju i wdrożenia zeroemisyjnych technologii jądrowych MMR (ang. Micro Modular Reactor) i SMR. Jak podano w komunikacie prasowym jego realizacja wpisuje się w strategiczny cel Koncernu, jakim jest osiągnięcie neutralności emisyjnej do 2050 roku i zapewni poprawę bezpieczeństwa energetycznego Polski.
czytaj więcejpoprzednie « wiadomości (401-410) z 765 » następne