poprzednie « wiadomości (411-420) z 765 » następneenergetyka
- Rola energii jądrowej w globalnych wysiłkach na rzecz łagodzenia zmian klimatu musi zostać w pełni uznana – powiedział Dyrektor Departamentu Energii Jądrowej Ministerstwa Klimatu i Środowiska Tomasz Nowacki, 24 czerwca 2021 roku podczas wydarzenia towarzyszącego Dialogowi Wysokiego Szczebla ONZ w sprawie energii, zorganizowanego przez Światowe Stowarzyszenie Jądrowe.
czytaj więcejenergetyka
Jak wynika z opublikowanego przez CBOS komunikatu z badań „Stosunek do energetyki jądrowej” przeprowadzonych w dniach 6 do 16 maja na reprezentatywnej imiennej próbie pełnoletnich Polaków, za budową elektrowni jądrowych w Polsce opowiada się dwie piąte badanych, a 45% jest temu przeciwnych.
czytaj więcejbezpieczeństwo
W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawiła się informacja, iż w trzecim kwartale br. zostanie opracowana oraz przyjęta strategia i polityka w zakresie rozwoju bezpieczeństwa jądrowego i ochrony radiologicznej w Polsce.
czytaj więcejenergetyka
Wokół Programu Polskiej Energetyki Jądrowej prowadzone są działania dezinformujące, których celem jest zniechęcenie nas do budowy elektrowni jądrowej - powiedział w rozmowie z serwisem FakeHunter PAP Piotr Naimski, sekretarz stanu i pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej.
czytaj więcejenergetyka
Ostatnie miesiące przyniosły wiele ważnych wydarzeń w obszarze polityczno-prawnym, które bezpośrednio lub pośrednio dotykają przyszłości sektora jądrowego. Z pozornie odległych wydarzeń można odczytać istotne tendencje, które będą kształtować jego rozwój zarówno w wymiarze europejskim, jak również w przypadku polskiego programu jądrowego.
czytaj więcejenergetyka
Czysty wodór będzie przyszłością zeroemisyjnej energetyki – przewidują specjaliści w dziedzinie elektroenergetyki. Mógłby on być wytwarzany w procesach zasilanych nadwyżkami z produkcji energii z odnawialnych źródeł. Konwersja energetyki nie powinna się jednak odbywać z pominięciem technologii nuklearnych, a w Polsce również źródeł konwencjonalnych, takich jak spalanie węgla czy gazu. Zdaniem prof. Piotra Kacejki, kierownika Katedry Elektroenergetyki Politechniki Lubelskiej, podstawą powinna być dywersyfikacja źródeł.
czytaj więcejenergetyka
Transformacja polskiej branży energetycznej jest trudnym wyzwaniem, przede wszystkim z uwagi na istotną – sięgającą obecnie 70% – zależność od stałych paliw kopalnych. Sprawia ona, że hurtowa cena krajowej energii elektrycznej jest najwyższą w UE i przekracza o 50% średnią europejską. Temat jest pilny. Najnowsze badania z Uniwersytetu Harvarda i University Collage London pokazują, że wskutek zanieczyszczenia powietrza w Polsce umiera około 90 tys. osób rocznie, niemal dwa razy więcej niż szacowano do tej pory. Czy zakładane inwestycje w branży elektroenergetycznej w latach 2021–2040 wynoszące około 110 miliardów EUR, w tym na energetykę odnawialną ponad 40 miliardów EUR, wystarczą? Co nas czeka w najbliższej przyszłości? Eksperci ILF Polska prezentują w raporcie stan polskiej transformacji energetycznej.
czytaj więcejnauka
Narodowe Centrum Badań Jądrowych oraz Ministerstwo Edukacji i Nauki podpisały umowę na realizację kolejnej partii prac projektowych wysokotemperaturowego reaktora chłodzonego gazem (ang. High Temperature Gas cooled Reactor, HTGR). W wydarzeniu, które odbyło się 12 maja 2021 roku w Otwocku-Świerku, uczestniczyli minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka, minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek oraz dyrektor Narodowego Centrum Badań Jądrowych Krzysztof Kurek.
czytaj więcejmedycyna
Raportem, który dziś prezentujemy, chcieliśmy wywołać temat, który od 2015 roku trochę zniknął z debaty publicznej. Prawda jest taka, że pod kątem dostępu do standardowej radioterapii zbliżamy się do średniej europejskiej, ale nadal wyzwaniem są białe plamy w innowacyjnej radioterapii. Zależy nam na tym, aby system widział pacjenta, a nie same procedury, a te drugie, by premiowały koordynację, jakość, kompleksowość, wyniki leczenia oraz zmniejszenie powikłań. - podkreślił Szymon Chrostowski, prezes Fundacji Wygrajmy Zdrowie, podczas konferencji na której został zaprezentowany najnowszy raport poświęcony roli innowacyjnej radioterapii w poprawie skuteczności leczenia onkologicznego wraz z rekomendacjami ekspertów i przedstawicieli środowiska pacjentów.
czytaj więcejnauka
Serię 11 warsztatów o energetyce jądrowej dla uczniów szkół średnich - w miejscowościach stanowiących potencjalne lokalizacje elektrowni jądrowych - zorganizowało Stowarzyszenie Narodów Zjednoczonych w Polsce (United Nations Association Poland - UNAP) w ramach promocji „Agendy 2030”.
czytaj więcejpoprzednie « wiadomości (411-420) z 765 » następne