Serwis informacyjny

O energii jądrowej podczas Dialogu Wysokiego Szczebla ONZ

Data dodania: poniedziałek, 28 czerwca 2021, autor: nuclear.pl

- Rola energii jądrowej w globalnych wysiłkach na rzecz łagodzenia zmian klimatu musi zostać w pełni uznana – powiedział Dyrektor Departamentu Energii Jądrowej Ministerstwa Klimatu i Środowiska Tomasz Nowacki, 24 czerwca 2021 roku podczas wydarzenia towarzyszącego Dialogowi Wysokiego Szczebla ONZ w sprawie energii, zorganizowanego przez Światowe Stowarzyszenie Jądrowe.

W wydarzeniu wzięli udział prelegenci z sektora prywatnego i publicznego, w tym między innymi Kathryn Huff z Departamentu Energii Stanów Zjednoczonych, Hidehito Mimaki - Dyrektor Generalny ds. Systemów Energetyki Jądrowej w Mitsubishi Heavy Industries, Johan Svenningson - Dyrektor Generalny UNIPER (Szwecja) oraz John Gorman - Prezes i Dyrektor Generalny Kanadyjskiego Stowarzyszenia Jądrowego.

Podczas wydarzenia uczestnicy rozmawiali o kluczowej roli energii jądrowej w realizacji zobowiązań wynikających z porozumienia paryskiego i agendy ONZ na rzecz zrównoważonego rozwoju 2030, a także o jej wpływie na zaspokojenie globalnych potrzeb energetycznych.

W swoim wystąpieniu Dyrektor Tomasz Nowacki podkreślił, że Polska zobowiązała się do przekształcenia swojego sektora energetycznego i chce to osiągnąć za pomocą energetyki jądrowej. Wskazał, że wraz z realizacją Programu Polskiej Energetyki Jądrowej powstanie nowa, innowacyjna gałąź przemysłu o wysokim stopniu zaawansowania technologicznego. Dyrektor zwrócił uwagę, że energetyka jądrowa wpłynie na rozwój społeczno-gospodarczy Polski, zapewniając przystępną cenę energii elektrycznej - akceptowalną dla odbiorców końcowych, która będzie jednocześnie wspierać rozwój firm.

Dyrektor wskazał ponadto na problem wykluczenia energetyki jądrowej z większości polityk klimatycznych i energetycznych UE. - Podejście oparte na neutralności technologicznej należy przyjąć dla wszystkich technologii niskoemisyjnych i bezemisyjnych w ramach polityki globalnej, unijnej i krajowej, w tym zrównoważonego finansowania - powiedział Dyrektor Tomasz Nowacki.

Podkreślił, że odsuwanie na bok sprawdzonych technologii w walce ze zmianami klimatycznymi jest ryzykowne, gdyż istnieje silne zapotrzebowanie na dużą ilość niezawodnych nowych mocy jądrowych, które zastąpią elektrownie na paliwa kopalne. Dyrektor zwrócił uwagę, że rola energii jądrowej w globalnych wysiłkach na rzecz łagodzenia zmian klimatu musi zostać w pełni uznana i powinna być również wspomniana przy okazji zbliżającego się szczytu COP26.


Podziel się z innymi


Komentarze