Serwis informacyjny

Marszałek Wielkopolski w liście do Premiera chce elektrowni jądrowej w regionie

Data dodania: poniedziałek, 5 lipca 2021, autor: nuclear.pl

- W Wielkopolsce jesteśmy przekonani o zaletach lokalizacji elektrowni atomowej w naszym regionie – napisał Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak w liście do Premiera Mateusza Morawieckiego. Dodał, że poczyni wszelkie działania, aby wesprzeć lokalizację elektrowni jądrowej w centralnej Polsce w okolicach Pątnowa.

Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak, fot. UMWW
Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak, fot. UMWW

W liście do szefa rządu Marszałek Woźniak prosi o potwierdzenie lokalizacji jednej z planowanych elektrowni jądrowych na terenie Wielkopolski oraz deklaruje wsparcie samorządu województwa wielkopolskiego dla działań Rządu RP w tym zakresie. Argumentuje, że region „posiada odpowiednie zasoby kadrowe, instytucjonalne i infrastrukturalne, niezbędne dla efektywnej budowy, zarządzania oraz utrzymania całego ekosystemu energetycznego” a w województwie można w łatwy sposób uruchomić niezbędny potencjał naukowo-badawczy.

Marszałek Wielkopolski zapewnia Premiera RP, że energetyka jądrowa „wpisuje się w rozwój Wielkopolskiej Doliny Wodorowej, będąc działaniem komplementarnym, zapewniającym prawdziwy zielony wodór dla całej Polski i wspomagając dekarbonizację całych sektorów przemysłowych”.

W październiku 2020 roku Rada Ministrów przyjęła aktualizację Programu Polskiej Energetyki Jądrowej, który zakłada budowę w Polsce od 6 do 9 GWe zainstalowanej mocy jądrowej w oparciu o sprawdzone, wielkoskalowe, wodne ciśnieniowe reaktory jądrowe (PWR) najnowszej generacji III(+). Zgodnie z harmonogramem do 2043 roku ma powstać 6 bloków jądrowych zlokalizowanych w dwóch lub trzech miejscach w kraju.

Podstawowe przesłanki do budowy elektrowni jądrowych w Polsce to bezpieczeństwo i niezależność energetyczna oraz gwarancja stabilnych, przewidywalnych i akceptowalnych cen energii, wspierających konkurencyjność gospodarki. Energetyka jądrowa to także ochrona środowiska poprzez brak emisji zanieczyszczeń gazowych, pyłowych i CO₂, a także rozwój cywilizacyjny i naukowy kraju.


Podziel się z innymi


Komentarze