Serwis informacyjny
KHNP przygotowuje się do udziału w polskim programie energetyki jądrowej
Data dodania: środa, 7 lipca 2021, autor: nuclear.pl
KHNP jest jednym z liderów spośród dostawców technologii, ubiegających się o udział w polskim projekcie budowy elektrowni jądrowych. Spółka, która niedawno wyraziła zamiar wzięcia udziału w tym przedsięwzięciu, znajduje się w ścisłej czołówce światowych firm realizujących budowę nowych bloków jądrowych, rywalizujących w dążeniu do rozwiązania problemu zmian klimatycznych.
Globalne ocieplenie stało się już faktem i jest wyzwaniem, z którym pilnie musimy się zmierzyć. Kluczem do jego rozwiązania jest dekarbonizacja. W tym względzie energia jądrowa stanowi najbardziej wydajne źródło energii, ponieważ bez niej większość państw nie jest w stanie osiągnąć zerowej emisyjności netto. Ponadto energia odnawialna nie jest w stanie zapewniać zasilania podstawowego ze względu na ograniczenia techniczne, wymaga zatem wsparcia niezawodnymi i stabilnymi źródłami energii.
Zalicza się do nich energetyka jądrowa, która gwarantuje nie tylko niezawodne dostawy energii, ale także prężny wzrost gospodarczy. Sektor energetyki jądrowej na całym świecie ciągle się rozwija, a kraje, które już odniosły sukces we wprowadzeniu u siebie energii jądrowej, osiągnęły nowy etap rozwoju przemysłowego i gospodarczego.
KHNP dostarczy Polsce swoją najnowocześniejszą technologię
KHNP uważnie obserwuje „Program polskiej energetyki jądrowej”, traktując go jako jeden ze swoich najwyższych priorytetów. Flagowy model firmy – zaawansowany reaktor generacji III+, jest optymalizowany i ulepszany pod kątem wymagań państw importujących tę technologię. KHNP planuje zaproponowanie Polsce modelu APR1400 o znacząco podwyższonym poziomie bezpieczeństwa, spełniając w ten sposób wymagania MAEA i WENRA.
Dzięki wdrażaniu nowych technologii rozwijanych w oparciu o pięćdziesięcioletnie doświadczenie w obszarze projektowania, budowy, eksploatacji i utrzymania reaktorów jądrowych, firma KHNP znacząco zwiększyła między innymi bezpieczeństwo, ekonomiczność oraz łatwość eksploatacji i utrzymania APR1400. Model ten zaopatrzono w liczne nowe rozwiązania z obszarów cyberbezpieczeństwa, ochrony przed kolizjami ze statkami powietrznymi, a także dodatkowe zabezpieczenia wprowadzone po wypadku w Fukushimie oraz zapobiegające zagrożeniom sejsmicznym.
Pomyślna eksploatacja elektrowni referencyjnych
Reaktory APR1400 sprawdziły się doskonale zarówno w Republice Korei, jak i w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Blok 3 Elektrowni Jądrowej Shin-Kori w Korei Południowej pomyślnie przeszedł jeden bezproblemowy cykl eksploatacji (OCTF, ang. One Cycle Trouble-Free), nawet pomimo tego, że był pierwszym egzemplarzem danego typu (FOAK, ang. First of a Kind). Po osiągnięciu tego celu, w kolejnych latach zgodnie z planem rozpoczęto budowę trzech dodatkowych bloków, z których jeden obecnie pracuje, natomiast uzyskanie pozwoleń na użytkowanie pozostałych spodziewane jest w niedalekiej przyszłości. W Zjednoczonych Emiratach Arabskich model APR1400 został wybrany w jawnym i transparentnym przetargu ze względu na jego wyjątkowe parametry w zakresie bezpieczeństwa, wydajności, budowy, dostaw wyposażenia, technologii i konkurencyjności cenowej. Wiarygodność oferowanej technologii została potwierdzona przy pierwszym eksporcie reaktora w Elektrowni Jądrowej Barakah, opartej na czterech blokach APR1400. Jej blok nr 1 niedawno rozpoczął działalność komercyjną, zapewniając energię elektryczną dla całego kraju. Tym samym, zarówno projekty krajowe, jak i zagraniczne potwierdzają bezpieczeństwo i niezawodność technologii APR1400.
Niezależność technologiczna
W historii budowy i rozwoju technologii elektrowni jądrowych przez Koreę Południową można wyróżnić cztery główne etapy. W pierwszym – Etapie Wprowadzającym (lata siedemdziesiąte ubiegłego wieku), rozpoczęto budowę bloku nr 1 pierwszej Elektrowni Jądrowej Kori w ramach kontraktu „pod klucz”. Następny był Etap Akumulacji Technologii (lata osiemdziesiąte ubiegłego wieku), podczas którego przyjęto model dzielonego kontraktu EPC, sprzyjającego uczestniczeniu w projektach budowlanych EJ przez lokalne przedsiębiorstwa na podstawie wiedzy i technologii nabytych od dostawców zagranicznych. Na Etapie Samowystarczalności Technologicznej (lata dziewięćdziesiąte ubiegłego wieku), Korea Południowa pomyślnie zaprojektowała swój własny reaktor - model Optimized Power Reactor 1000 (OPR1000). Od Etapu Zaawansowania Technologicznego (lata dwutysięczne), KHNP rozwija i buduje APR1400 z założeniem dalszego rozwijania tej technologii. Obecnie firma wciąż nie ustaje w wysiłkach na rzecz rozwijania swojej technologii, tak by zapewniała bezpieczeństwo na najwyższym światowym poziomie.
Co więcej, dzięki wprowadzeniu planów badań i rozwoju przemysłu jądrowego (ang. Nu-Tech Roadmap), KHNP osiągnęło niezależność technologiczną w zakresie trzech krytycznych elementów, które w przeszłości były dostarczane przez USA, takich jak pompa chłodziwa reaktora, system oprzyrządowania i sterowania oraz zasady projektowania. W efekcie KHNP dysponuje zaawansowanym reaktorem produkowanym z wykorzystaniem rodzimych technologii, nie podlegając żadnych wpływom technologicznym lub politycznym ani ograniczeniom przy eksporcie na rynki zagraniczne.
- Naszą wyróżniającą się technologię opracowaliśmy dzięki naszym wyjątkowym możliwościom technicznym i Korea Południowa nie podlega żadnym ograniczeniom eksportowym w zakresie technologii jądrowej – powiedział Sang Don Kim, wiceprezes w dziale rozwoju biznesu w KHNP.
Korea Południowa zaproponuje Polsce budowę reaktorów jądrowych
W kwietniu tego roku odbyło się spotkanie przedstawicieli Republiki Korei i Polski na szczeblu wiceministrów, podczas którego omawiano zagadnienia takie jak strategia wodorowa i obustronna współpraca jądrowa. W trakcie spotkania Korea Południowa publicznie ogłosiła swój zamiar złożenia oferty budowy reaktora jądrowego w Polsce. Ponadto, obydwa kraje ustaliły, że zacieśnią współpracę, by omawiać różne tematy związane z energetyką, w tym jądrową.
Dotychczas trzy kraje wyraziły zamiar złożenia ofert w przetargu na budowę elektrowni jądrowej w Polsce: Korea Południowa (bloki APR1400 o mocy 1400 MWe każdy), USA (bloki AP1000 o mocy 1100 MWe każdy) i Francja (bloki EPR2 o mocy 1750 MWe).
KHNP (Korea Hydro & Nuclear Power) jest państwową firmą z blisko 50-letnim doświadczeniem w budowie i eksploatacji elektrowni jądrowych. Jako globalny lider, KHNP współpracuje przy projektach i jest niezawodnym dostawcą reaktorów jądrowych. Zaangażowanie spółki obejmuje budowę 34 bloków elektrowni jądrowych w Korei Południowej i zagranicą.