Serwis informacyjny
PI: ZE PAK chce zainwestować z węgierskim MVM w Bałtycką Elektrownię Jądrową
Data dodania: wtorek, 6 lipca 2021, autor: nuclear.pl
Jak poinformowała wczoraj nieoficjalnie Polityka Insight należąca do Zygmunta Solorza-Żak spółka ZE PAK podjęła rozmowy, z węgierską grupą energetyczną MVM (Magyar Villamos Művek Zártkörűen működő Részvénytársaság) - właścicielem kilku elektrowni, w tym Elektrowni Jądrowej Paks, w zakresie wspólnej inwestycji w Bałtycką Elektrownię Jądrową zlokalizowaną w rosyjskim obwodzie kaliningradzkim.
Jak poinformował na swoim Twitterze, Robert Tomaszewski - starszy analityk ds. energetycznych, szef PI Energy w Polityka Insight, ZE PAK jest zainteresowany kupnem części udziałów w projekcie Bałtyckiej Elektrowni Jądrowej oraz budowy mostu energetycznego pomiędzy Polską a obwodem Kaliningradzkim. Według informacji Tomaszewskiego temat udziału ZE PAK w projekcie miał być nawet omawiamy przez Zygmunta Solorza-Żak z premierem Mateuszem Morawieckim i wicepremierem, ministrem aktywów państwowych Jackiem Sasinem.
Bałtycka Elektrownia Jądrowa miała powstać 12 kilometrów na południowy wschód od miasteczka Niemen, 60 km od granicy z naszym krajem i w 10 km od granicy z Litwą. Projekt zakładał, powstanie dwóch bloków o mocy 1200 MWe każdy, wyposażonych w reaktory WWER-1200 model W-491. Pod koniec maja 2010 roku Rosja zaproponowała Polsce 49 proc. udziałów w budowie elektrowni. Pierwotnie budowę pierwszego bloku zaplanowano na lata 2010-2016, drugiego - na okres 2012-2018.
Prace na budowie elektrowni rozpoczęły się w lutym 2010 roku. Jak informowaliśmy w sierpniu 2011 roku zakończono już budowę kompleksu administracyjno-mieszkalnego i trwała budowa dróg dojazdowych i sieci energetycznych. W lutym 2012 roku wylano na budowie pierwszy beton jądrowy. W 2012 roku francusko-rosyjskie konsorcjum Alstom-Atomenergomash (AAEM) podpisało również umowę o wartości 875 mln EUR na dostawę wyposażenia wyspy turbinowej elektrowni, w tym m.in. turbiny parowej Arabelle.
W kwietniu 2014 roku, ze względu na brak zainteresowania Polski i Litwy zakupem energii elektrycznej budowa elektrowni została zawieszona. Formalnie budowę wstrzymano w 2018 roku a od 2019 roku na budowie prowadzone są prace zabezpieczające wykonane prace.