Serwis informacyjny

Jakóbik: Inwestycja polskiego miliardera zaszkodzi polskiej elektrowni jądrowej

Data dodania: piątek, 9 lipca 2021, autor: marketnews24.pl

Trzeci na liście najbogatszych Polaków, Zygmunt Solorz-Żak chce odkupić projekt elektrowni jądrowej na terenie Rosji. Polski miliarder planuje przeprowadzić transakcję poprzez spółkę ZE PAK, poprzez odkupienie udziałów w projekcie Bałtyckiej Elektrowni Jądrowej w Obwodzie Kaliningradzkim. Chce to zrobić wraz z węgierskim partnerem, spółką MVM. Produkowana tam energia miałaby trafiać m.in do Polski.

Wojciech Jakóbik, fot. MarketNews24
Wojciech Jakóbik, fot. MarketNews24

Projekt Bałtyckiej Elektrowni Jądrowej realizowany przez rosyjski koncern Rosatom został zarzucony w 2013 roku, kiedy okazało się, że nie ma woli do kupowania wyprodukowanej tam energii przez Polskę i Litwę.

- Jest to ciekawy sygnał w kontekście braku zainteresowania Polaków jakimkolwiek importem energii elektrycznej z Rosji – mówi w rozmowie z MarketNews24 Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny BiznesAlert.pl. – Ważne jest to także ze względu na uniezależnianie krajów nadbałtyckich od rosyjskiego systemu elektroenergetycznego.

Ta inwestycja byłaby też konkurencją dla polskiej elektrowni jądrowej, która miałaby powstać.Co także bardzo istotne, w Polsce nie ma klimatu politycznego sprzyjającego powstaniu mostu energetycznego do Rosji.

- Pomysł takiego mostu często powraca w różnych debatach i jest wykorzystywany przez Rosję, w celu realizacji różnych jej interesów – ocenia Wojciech Jakóbik. – Import energii nie jest zły dla polskiej gospodarki, ale warto mądrze dobierać partnerów.


Podziel się z innymi


Komentarze