Serwis informacyjny

Rzecznik prasowy Solorza potwierdził zainteresowanie ZE PAK budową EJ

Data dodania: czwartek, 8 lipca 2021, autor: nuclear.pl

Tomasz Matwiejczuk, rzecznik prasowy Zygmunta Solorza-Żak potwierdził zainteresowanie firmy energetycznej ZE PAK udziałem w realizacji projektu energetyki jądrowej.

Elektrownia jądrowa
Elektrownia jądrowa

- ZE PAK rozpatruje wiele opcji, w tym udział w budowie w Polsce od zera elektrowni atomowej, która najprawdopodobniej potrwa wiele lat. Innym z wariantów mogłaby być inwestycja kapitałowa w aktywa zagraniczne - oświadczył Matwiejczuk.

- ZE PAK jest obecnie jedynym dużym prywatnym wytwórcą energii elektrycznej w Polsce i podobnie jak firmy państwowe, musi przeprowadzić pilną transformację polegającą na odejściu od paliw kopalnych. ZE PAK jako pierwszy w Polsce ogłosił i przede wszystkim wdrożył w życie plan wygaszania aktywów węglowych, zamykania kopalń i bloków opalanych tzw. brudnym paliwem. Jednocześnie realizuje projekty czystej i zielonej energii - bloki biomasowe, budowę największej w Polsce farmy słonecznej czy projekty związane z energią wiatru oraz przygotowuje się do realizacji projektów związanych z energetyką jądrową - poinformowano w oświadczeniu cytowanym przez Polsat News.

Rzecznik głównego akcjonariusza ZE PAK uważa, że ​​jest to szansa na zasilenie polskiego systemu energetycznego czystą i tanią energią elektryczną produkowaną poza granicami Polski, ale kontrolowaną przez Polskę.

– Polska albo będzie importować, czyli kupować energię elektryczną od zagranicznych firm, albo samodzielnie dokonywać niezbędnych inwestycji, w tym w aktywa zlokalizowane poza granicami kraju - uważa ZE PAK.

Jak podała natomiast agencja TASS, Rosatom poinformował dziennikarzy, że jest otwarty na dialog z potencjalnymi inwestorami w projekt budowy Bałtyckiej Elektrowni Jądrowej.

- Zainteresowanie rynku potencjalnych inwestorów projektem mówi dziś o perspektywach dużego zapotrzebowania przemysłu i ludności na stabilne źródło energii elektrycznej o przewidywalnych kosztach za kilowatogodzinę. Państwowa Korporacja Jądrowa Rosatom pozostaje otwarta na dialog z interesariuszami - oświedczył Rosatom.


Podziel się z innymi


Komentarze