poprzednie « wiadomości (1861-1870) z 3825 » następneTydzień temu Minister energii Krzysztof Tchórzewski na konferencji prasowej, jak informował PAP, zapowiedział, iż "jeżeli chodzi o polski projekt jądrowy, rozmawiamy o kwocie 70-75 mld zł". Biorąc pod uwagę ceny za jakie są budowane obecnie bloki jądrowe na świecie wynikało, iż planowana jest budowa 3 bloków o łącznej mocy mocy 4,5-5 GWe.
czytaj więcejW dniach 13-15 marca 2018 Prezes PAA, Andrzej Przybycin reprezentował Polskę na dorocznej międzynarodowej konferencji organizowanej przez amerykański urząd dozoru jądrowego NRC (ang. Nuclear Regulatory Commission) w Waszyngtonie.
czytaj więcejW dniu 13 marca 2018 r. Prezes Rady Ministrów, na podstawie art. 109 ust. 2 ustawy z dnia 29 listopada 2000 r. Prawo atomowe, na wniosek Ministra Środowiska powołał Andrzeja Przybycina na stanowisko Prezesa Państwowej Agencji Atomistyki.
czytaj więcejTVO w komunikacie prasowym potwierdziła informacje, iż podpisała ugodę z konsorcjum firm Areva NP, Areva GmbH i Siemens AG, a także z Areva SA spółką dominującą Areva Group, będącą w 100% własnością państwa francuskiego. Ugoda dotyczy zakończenia projektu Olkiluoto 3 i związanych z nim sporów.
czytaj więcejPolska ma szansę zostać liderem w opracowywaniu materiałów przyszłości. Już niedługo w Świerku ma powstać Centrum Doskonałości NOMATEN, które będzie opracowywać nowe materiały na potrzeby chemii, radiofarmaceutyków czy przemysłu jądrowego. W centrum będą badane materiały odporne na ekstremalne warunki pracy przy wykorzystaniu m.in. symulacji komputerowych. Jednocześnie dzięki tak opracowanym materiałom technologia reaktorów HTR mogłaby się stać polską specjalnością. Dodatkowo energetyka jądrowa pozwoliłaby zmniejszyć import gazu i dostarczałaby energię oraz ciepło.
czytaj więcejW związku z pojawiającymi się informacjami o dostarczaniu mieszkańcom Belgii tabletek ze stabilnym jodem, które miałyby być wykorzystane w przypadku poważnej awarii jądrowej, Państwowa Agencja Atomistyki informuje, że jest to wyłącznie element zaktualizowanej polityki bezpieczeństwa Belgii.
czytaj więcej11 marca 2011 r. jedno z największych w historii Japonii tsunami doprowadziło do śmierci około 16 000 osób, a także spowodowało poważne uszkodzenie czterech bloków elektrowni jądrowej Fukushima Dai-ichi. I chociaż w wyniku samej awarii nikt nie zginął, to zdarzenie to trwale zmieniło obraz energetyki jądrowej na całym świecie. Zaostrzone wymogi bezpieczeństwa elektrowni jądrowych to jeden z najważniejszych aspektów tej zmiany.
czytaj więcejOrganizacja CERN kojarzona jest głównie z Wielkim Zderzaczem Hadronów i badaniami nad materią. Tymczasem każdego roku do prywatnych firm i instytutów trafia stamtąd kilkadziesiąt innowacyjnych rozwiązań - powiedział PAP dr Giovanni Anelli z CERN.
czytaj więcejNasz świat składa się głównie z cząstek zbudowanych z trzech kwarków powiązanych gluonami. Proces zlepiania się kwarków, zwany hadronizacją, jest wciąż słabo poznany. Dzięki analizie unikalnych danych zebranych dla wysokoenergetycznych zderzeń protonów w akceleratorze LHC fizycy z Instytutu Fizyki Jądrowej PAN w Krakowie, działający w międzynarodowej współpracy przy eksperymencie LHCb, zdobyli na jego temat nowe informacje.
czytaj więcej1 marca w Warszawie przyznano tytuły Polskiego Produktu Przyszłości w tegorocznym jubileuszowym dwudziestym konkursie organizowanym przez Państwową Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości i Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Laureatem został akcelerator śródoperacyjny IntraLine-IOERT zbudowany w Narodowym Centrum Badań Jądrowych. Konkurs promuje innowacyjne wyroby i technologie, które mają szansę zaistnieć na rynku krajowym i globalnym.
czytaj więcejpoprzednie « wiadomości (1861-1870) z 3825 » następne