poprzednie « wiadomości (1871-1880) z 3825 » następnePGE EJ 1 sp. z o.o. cyklicznie bada nastawienie mieszkańców Pomorza do budowy elektrowni jądrowej. Przedstawione poniżej informacje prezentują opinię mieszkańców gmin lokalizacyjnych o budowie elektrowni jądrowej w Polsce ale także w ich sąsiedztwie, wyrażoną w trakcie badania zrealizowanego na zlecenie PGE EJ1 przez PBS w okresie listopad-grudzień 2017 r. na reprezentatywnej próbie mieszkańców gmin lokalizacyjnych: Choczewo, Gniewino, Krokowa.
czytaj więcej- Wkrótce powstanie Centrum Naukowo-Przemysłowe odpowiedzialne za projekt wdrożenia wysokotemperaturowych reaktorów jądrowych (HTGR) w naszym kraju – poinformował Józef Sobolewski dyrektor Departamentu Energii Jądrowej 28 lutego 2018 roku w Sejmie, w trakcie 5. posiedzenia Parlamentarnego Zespołu ds. Energetyki Jądrowej.
czytaj więcejDo 2020 r. liczba chorych na raka podwoi się. Ratunkiem dla nich są radiofarmaceutyki, czyli leki zawierające pierwiastek promieniotwórczy. Wykorzystywane są w medycynie nuklearnej do celów diagnostycznych oraz do leczenia, które umożliwia niszczenie jedynie chorych tkanek. Polska już teraz jest jednym z liderów pod względem produkcji radiofarmaceutyków. Do 2020 r. ma powstać Centrum Projektowania i Syntezy Radiofarmaceutyków Ukierunkowanych Molekularnie CERAD. Dzięki inwestycji Polska może stać się potentatem na rynku medycyny nuklearnej na świecie.
czytaj więcejPonad 17,6 mln zł dofinansowania ze środków unijnych na stworzenie centrum badawczo-wdrożeniowego przemysłowych technik radiacyjnych CentriX otrzymało w poniedziałek Narodowe Centrum Badań Jądrowych.
czytaj więcejNajwyższa Izba Kontroli oceniła negatywnie realizację Programu polskiej energetyki jądrowej, w którym Ministrowi Gospodarki, a następnie Ministrowi Energii powierzona została rola koordynatora.
czytaj więcejUtworzenie 36 lat temu Państwowej Agencji Atomistyki było ważnym wydarzeniem w rozwoju systemu bezpieczeństwa jądrowego i ochrony radiologicznej w Polsce. Przez okres swojego istnienia Agencja przeszła drogę rozwoju od koordynatora rozwoju atomistyki w Polsce do urzędu dozoru jądrowego.
czytaj więcejEuropejskie Źródło Spalacyjne (ESS), najsilniejsze na świecie źródło neutronów do badań materii, w budowie którego bierze udział m.in. Polska, jest gotowe w 40 proc. - poinformował w dyrektor ESS John Womersley. Instalacja zacznie działać w szwedzkim Lund w 2023 roku.
czytaj więcejUnia Europejska wezwała kraje bałtyckie, w tym Polskę, do opracowania do czerwca 2018 roku projektu połączenia sieci energetycznych z infrastrukturą europejską. Litwa, Łotwa i Estonia miałyby się połączyć z Zachodem za pośrednictwem polskich linii energetycznych. To rozwiązanie ma zapewnić większe bezpieczeństwo energetyczne tych krajów i uniezależnienie się od Rosji. Prowadzony projekt BRILLIANT to także okazja do edukacji polskich naukowców w zakresie energetyki jądrowej. Według przedstawiciela Narodowego Centrum Badań Jądrowych jest to jedyna racjonalna technologicznie opcja dostarczania energii.
czytaj więcejNaukowcy z NCBJ pracują nad stworzeniem stanowiska do badań nad terapią bezoperacyjnego leczenia nowotworów opartego na wykorzystaniu reaktora MARIA i zaawansowanych technik radiochemicznych.
czytaj więcejNaukowcy z moskiewskiego Narodowego Uniwersytetu Badań Jądrowych (The National Research Nuclear University MEPhI) badali możliwość wykorzystania molibdenu jako alternatywy dla stopów cyrkonu, z którego tworzy się osłony elementów paliwowych, w celu poprawy bezpieczeństwa reaktorów jądrowych.
czytaj więcejpoprzednie « wiadomości (1871-1880) z 3825 » następne