Serwis informacyjny

Możliwości polsko-amerykańskiej współpracy w energetyce jądrowej

Data dodania: sobota, 8 września 2018, autor: nuclear.pl

Rozmowy międzyrządowe o możliwościach współpracy w zakresie energetyki jądrowej oraz spotkanie z przedstawicielami amerykańskiego przemysłu jądrowego to główne punkty wizyty delegacji Ministerstwa Energii w Stanach Zjednoczonych.

Warianty lokalizacyjne pierwszej polskiej elektrowni jądrowej, fot. PGE EJ1
Warianty lokalizacyjne pierwszej polskiej elektrowni jądrowej, fot. PGE EJ1

Delegacja resortu pod przewodnictwem Dyrektora Departamentu Energii Jądrowej Józefa Sobolewskiego złożyła wizytę w Waszyngtonie w dniach 5-6 września 2018 r.

Przedstawiciele Ministerstwa Energii rozmawiali w Departamencie Energii USA z wiceministrem energii ds. międzynarodowych Theodorem J. Garrishem. Delegacja resortu uczestniczyła także w spotkaniu z przedstawicielami Urzędu Wykonawczego Prezydenta USA, Departamentu Stanu oraz Departamentu Handlu.

Podczas rozmów z amerykańskimi korporacjami z branży nuklearnej rozmawiano o możliwościach współpracy przemysłowej pomiędzy firmami z obu krajów, w tym o szansach na włączenie polskich firm w światowy łańcuch dostaw dla sektora jądrowego.

Zainteresowanie Polskim Programem Energetyki Jądrowej doprowadziło również do konsolidacji w branży koreańskich firm, które w zeszłym miesiącu ogłosiły, iż konsorcjum firm Daewoo Engineering & Construction oraz Doosan Heavy Industries & Construction zostało wybrane jako partner Korea Hydro & Nuclear Power do złożenia oferty na budowę elektrowni jądrowych wyposażonych w reaktory APR-1400 do Czech i Polski.


Podziel się z innymi


Komentarze