poprzednie « wiadomości (1881-1890) z 3824 » następneMiędzynarodowa Agencja Energii Atomowej powierzyła ICHTJ na lata 2018 – 2021 koordynację projektu regionalnego RER1020 “Developing Radiotracer Techniques and Nuclear Control Systems for the Protection and Sustainable Management of Natural Resources and Ecosystems”.
czytaj więcejcire.pl |
poniedziałek, 5 lutego 2018 Według "Dziennika Gazety Prawnej" rozważana jest współpraca Orlenu z PGE przy projekcie pierwszej polskiej elektrowni jądrowej. W tle Ministerstwo Energii dokonało zmian w radzie nadzorczej płockiego koncernu, co z kolei według "Pulsu Biznesu" jest jedną z konsekwencji oceny ostatnich decyzji prezesa Orlenu przez nadzorującego jego pracę ministra Krzysztofa Tchórzewskiego.
czytaj więcejW dniach 29-30 stycznia 2018 r. w Warszawie, w Hotelu Marriott odbyła się XVIII edycja Ogólnopolskiego Kongresu Energetyczno-Ciepłowniczego POWERPOL, poświęcona omówieniu perspektyw rozwoju polskiej energetyki w odniesieniu do najbliższych lat, którego głównym organizatorem jest Europejskie Centrum Biznesu.
czytaj więcejAndrzej Przybycin, p.o. Prezesa Państwowej Agencji Atomistyki, wręczył prof. dr hab. Rajmundowi Bacewiczowi, Prorektorowi Politechniki Warszawskiej ds. naukowych, informację o udzieleniu autoryzacji. Uroczystość odbyła się 11 stycznia 2018 r. w siedzibie Politechniki Warszawskiej.
czytaj więcejMinisterstwo Energii przyjęło raport resortowego zespołu, który rekomenduje wdrożenie w Polsce wysokotemperaturowych reaktorów jądrowych chłodzonych gazem (HTGR). - Wdrożenie tej technologii jako źródła ciepła przemysłowego np. w branży chemicznej, istotnie zmniejszyłoby zapotrzebowanie Polski na gaz ziemny i obniżyło poziom emisji CO2 a jednocześnie postawiłoby nasz kraj w czołówce krajów rozwijających najbardziej zaawansowane technologie jądrowe – powiedział dyrektor Departamentu Energii Jądrowej ME Józef Sobolewski, podczas podsumowującego posiedzenia zespołu, które odbyło się 11 stycznia 2018 r. w siedzibie resortu.
czytaj więcejW dniu 6 stycznia 2018 roku EDF zakończył fazę tzw. "zimnych" testów reaktora EPR w elektrowni jądrowej Flamanville. Ten etap jest częścią ogólnych testów, które rozpoczęły się w pierwszym kwartale 2017 roku i które pozwolą zweryfikować i przetestować działanie wszystkich układów bloku EPR.
czytaj więcejW Polsce trwa debata na temat przyszłości i kształtu polskiej energetyki oraz ekologicznych rozwiązań, które wesprą walkę ze zmianami klimatu. Jedną z rozważanych technologii wpisujących się w krajowe plany jest wykorzystanie energetyki nuklearnej, która jest technologią bezemisyjną i umożliwi Polsce zaspokojenie zapotrzebowania na energię zapewniając krajowi niezależność energetyczną. Reaktory jądrowe są stosowane lub rozważane także w innych państwach Unii Europejskiej.
czytaj więcejPomimo tego, że formalnie według oficjalnego rządowego dokumentu „Polskiego Programu Energetyki Jądrowej” (PPEJ) polska elektrownia jądrowa powstanie, nadal nie ma jednoznacznej i operacyjnej decyzji w tym temacie.
czytaj więcejPaństwowa Agencja Atomistyki opublikowała „Krajowy raport bezpieczeństwa dotyczący zarządzania starzeniem się obiektów jądrowych”, który został przygotowany wspólnie z Narodowym Centrum Badań Jądrowych, operatorem reaktora badawczego MARIA.
czytaj więcejAż 59% Polaków popiera budowę elektrowni jądrowej w naszym kraju. To wynik badania przeprowadzonego na zlecenie Ministerstwa Energii w listopadzie 2017 r.
czytaj więcejpoprzednie « wiadomości (1881-1890) z 3824 » następne