Serwis informacyjny
Indie chcą osiągnąć do 2047 roku 100 GW mocy w energetyce jądrowej
Data dodania: środa, 9 kwietnia 2025, autor: nuclear.pl
Indie intensyfikują swoje działania na rzecz rozwoju energetyki jądrowej, planując zwiększenie mocy zainstalowanej z obecnych 7 GW do 100 GW do 2047 roku. Aby osiągnąć ten ambitny cel, rząd Indii inicjuje zmiany w prawie atomowym, mające na celu zachęcenie sektora prywatnego do inwestycji w projekty jądrowe.

Obecnie obowiązujące przepisy, w tym Ustawa o energii atomowej oraz Ustawa o odpowiedzialności cywilnej za szkody jądrowe, ograniczają udział prywatnych podmiotów w sektorze jądrowym. W szczególności, obecne regulacje dają operatorom elektrowni nieograniczone możliwości dochodzenia roszczeń wobec dostawców reaktorów w przypadku awarii, co odstrasza potencjalnych inwestorów zagranicznych.
W odpowiedzi na te wyzwania, Departament Energii Atomowej Indii powołał komisje złożone z przedstawicieli różnych instytucji rządowych, w tym Rady Regulacji Energii Atomowej oraz Ministerstwa Sprawiedliwości, w celu opracowania propozycji zmian legislacyjnych.
Równolegle, indyjska państwowa spółka energetyczna NTPC Ltd. zaprosiła "zainteresowane i zdolne podmioty do wyrażenia zainteresowania współpracą w dziedzinie wdrażania technologii reaktorów wodnych ciśnieniowych (PWR) i budowy dużych (1000 MW i więcej) elektrowni jądrowych w Indiach, z zastrzeżeniem zatwierdzenia przez Rząd Indii”. W ramach tych inwestycji planowane jest osiągnięcie łącznej mocy 15 GW.
Ponadto amerykańska firma Holtec International poinformowała, że otrzymała zgodę od Departamentu Energii USA na sprzedaż swojej technologii małego reaktora modułowego SMR-300 do Indii. Firma twierdzi, że w zezwoleniu wymieniono dwie indyjskie firmy – Larsen & Tubro i Tata Consulting Engineers – a także indyjską spółkę zależną Holtec, Holtec Asia, jako podmioty uprawnione do wymiany niezbędnych informacji technicznych z Holtec.
Indie i Stany Zjednoczone podpisały umowę o współpracy w zakresie cywilnego wykorzystania energii jądrowej w 2008 roku. Ponadto, w lutym 2025 roku, Indie nawiązały porozumienie z Francją dotyczące wspólnego rozwoju małych reaktorów modułowych. To partnerstwo obejmuje również pogłębienie współpracy w dziedzinie badań jądrowych.
fot. Reetesh Chaurasia / Wikipedia (CC BY-SA 4.0)