Serwis informacyjny

Reaktor ABWR dla Wielkiej Brytanii z powodzeniem przeszedł proces licencyjny

Data dodania: poniedziałek, 8 stycznia 2018, autor: nuclear.pl

W Polsce trwa debata na temat przyszłości i kształtu polskiej energetyki oraz ekologicznych rozwiązań, które wesprą walkę ze zmianami klimatu. Jedną z rozważanych technologii wpisujących się w krajowe plany jest wykorzystanie energetyki nuklearnej, która jest technologią bezemisyjną i umożliwi Polsce zaspokojenie zapotrzebowania na energię zapewniając krajowi niezależność energetyczną. Reaktory jądrowe są stosowane lub rozważane także w innych państwach Unii Europejskiej.

Zaawansowany reaktor wodny wrzący ABWR (ang. Advanced Boiling Water Reactor), fot. GE Hitachi
Zaawansowany reaktor wodny wrzący ABWR (ang. Advanced Boiling Water Reactor), fot. GE Hitachi

W ostatnich dniach japońsko-amerykańskie konsorcjum Hitachi-GE Nuclear Energy z sukcesem zakończyło proces licencyjny dla technologii ABWR w Wielkiej Brytanii. Proces ten, zwany GDA (Generic Design Assessment), polega na tym, że dostawca technologii jądrowej poddaje swój projekt pod ocenę regulatora. Pomyślne ukończenie tego kilkuletniego procesu dowodzi, że technologia ABWR spełnia niezbędne standardy bezpieczeństwa i wydajności środowiskowej, co buduje pozycję Hitachi-GE w pozostałych krajach Unii Europejskiej rozważających rozwój energetyki jądrowej.

Proces został zakończony po szeroko zakrojonej procedurze oceny i kontroli przeprowadzonej przez Urząd ds. Regulacji Energii Jądrowej (ONR), Agencję ds. Ochrony Środowiska (EA) oraz Agencję ds. Zasobów Naturalnych Walii (NRW). Hitachi-GE otrzymało zgodnie z harmonogramem zgodę na wdrożenie w Wielkiej Brytanii, która toruje drogę do zbudowania pierwszego reaktora firmy Horizon Nuclear Power w Wylfa Newydd na wyspie Anglesey w północnej Walii.

Do tej pory z powodzeniem zbudowano i uruchomiono cztery reaktory generacji III+ typu ABWR, wszystkie na czas i w ramach założonego budżetu. Potwierdza to pozycję ABWR jako najbardziej cenionej współczesnej technologii. Reaktory ABWR zostały już zaaprobowane przez cztery różne systemy regulacyjne na świecie.

Hitachi od ponad 40 lat jest zaangażowane w budowę elektrowni, a konstrukcja ABWR powstała we współpracy z wieloma międzynarodowymi partnerami. Firma uczestniczyła w projektowaniu, rozwoju i budowie 23 elektrowni jądrowych w Japonii, z reaktorami typu BWR, w tym z czterema reaktorami ABWR.

ABWR jest reaktorem generacji III+, czyli najnowocześniejszej generacji reaktorów jądrowych na świecie, cieszących się ugruntowaną pozycją. Ich najważniejsze zalety to zwiększone bezpieczeństwo i sprawność działania, niższy ekwiwalent dawki oraz wyższa wydajność kosztowa podczas budowy i pracy. Konstrukcja reaktora ABWR dla Wielkiej Brytanii uwzględnia zmiany specyficzne dla brytyjskiego środowiska operacyjnego, uzgodnione z tamtejszymi organami regulacyjnymi ONR, EA i NRW.

- Jestem bardzo zadowolony z pozytywnej oceny dla brytyjskiego reaktora ABWR. Hitachi wykonuje kolejny bardzo ważny krok w kierunku budowy reaktora ABWR w Wielkiej Brytanii. Pomyślne przejście procesu ogólnej oceny projektu (GDA) w wyznaczonym czasie świadczy o ciągłym i trwałym postępie w realizacji naszych projektów z zakresu energetyki jądrowej w Wielkiej Brytanii. Hitachi zamierza kontynuować ten sukces i zrealizować projekt, który dostarczy Wielkiej Brytanii czystą, bezpieczną i zrównoważoną energię - powiedział Toshiaki Higashihara,
prezes zarządu i dyrektor generalny Hitachi, Ltd.

- Sprostanie słynnym w całej branży, wysokim wymaganiom brytyjskiego organu regulacyjnego jest wielkim osiągnięciem i kolejnym świadectwem sukcesu sprawdzonej konstrukcji reaktora ABWR. Pozytywna ocena GDA jest kluczem do dalszej realizacji projektu ABWR w Wielkiej Brytanii, który stworzy tysiące miejsc pracy i będzie ważnym motorem rozwoju gospodarczego. Obecnie przygotowujemy się do wsparcia działań Horizon na rzecz uzyskania lokalnych zezwoleń dla projektu Wylfa Newydd – powiedział Tadashi Kume, prezes i dyrektor reprezentacyjny Hitachi-GE.

- To krok milowy dla Horizon i ogromny skok naprzód w realizacji projektu budowy bardzo potrzebnej, nowej elektrowni jądrowej w Wielkiej Brytanii. Energetyka jądrowa jest w stanie dostarczyć duże ilości stabilnej energii o niskim śladzie węglowym, dzięki czemu będzie istotnym elementem krajowego miksu energetycznego. Po uruchomieniu, nowa elektrownia Wylfa Newydd i istniejąca Oldbury będą dostarczać Wielkiej Brytanii czystą i niezawodną energię elektryczną przez kolejne dziesięciolecia” – powiedział Duncan Hawthorne, dyrektor generalny Horizon Nuclear Power. - Pomyślne przejście oceny GDA w wyznaczonym czasie jest sukcesem, który
świadczy o możliwościach całego zespołu i sprawdzonej jakości technologii - dodał.


Podziel się z innymi


Komentarze