Serwis informacyjny
Zakończono testy na zimno w najnowszym słowackim reaktorze
Data dodania: niedziela, 26 sierpnia 2018, autor: nuclear.pl
Testy hydrostatyczne na zimno zostały zakończone na bloku 3 elektrowni jądrowej Mochovce na Słowacji - ogłosiła firma Slovenské Elektrárne. Zakończenie testów oznacza, że systemy reaktorowe działają razem z pozostałymi systemami pomocniczymi.
Przeprowadzane zimne testy funkcjonalne mają na celu potwierdzenia, czy elementy i systemy ważne dla bezpieczeństwa są prawidłowo zainstalowane i gotowe do działania w niskiej temperaturze. Głównym celem tych testów jest sprawdzenie szczelności obiegu pierwotnego i komponentów takich jak zbiorniki ciśnieniowe, rurociągi i zawory zarówno na wyspie jądrowej jak i w części konwencjonalnej, a także oczyszczenie głównych rurociągów obiegowych.
Testy rozpoczęły się w połowie lipca i trwały 38 dni. Podczas testu ciśnienie w obiegu pierwotnym podniesiono do 13,7 MPa, ponad 111% normalnego ciśnienia roboczego, i podgrzano do 120°C. Testowano również generatory pary od strony obiegu wtórnego, a także rurociągi wody zasilającej i parowe pod ciśnieniem do 7,65 MPa (166% normalnego ciśnienia roboczego).
- To kluczowy kamień milowy, który potwierdził funkcjonowanie wszystkich przetestowanych komponentów i zbliżył nas do uruchomienia reaktora jądrowego - powiedział dyrektor generalny Slovenské Elektrárne, Branislav Strýček, który z zadowoleniem przyjął przeprowadzenie testów na zimno.
- Cieszę się, że spełniliśmy harmonogram określony dla zimnego testu hydrostatycznego Testy wykazały wysokie profesjonalne podejście i gotowość zespołu odpowiedzialnego za proces uruchomienia, a także dobrą współpracę z naszymi kontrahentami - powiedział Francisco Morejon, dyrektor projektu Mochovce 3 i 4.
Kolejnym etapem rozruchu będą testy gorące. Potwierdzi to sprawność głównych i pomocniczych urządzeń i systemów reaktora w normalnych roboczych temperaturach i ciśnieniach.
Budowa bloków 3 i 4 EJ Mochowce rozpoczęła się w 1986 roku i wznowiona została w 2008 roku po 16-letniej przerwie. Jednostki mają ewolucyjną konstrukcję opartą na ciśnieniowym reaktorze wodnym VVER-440 model V-213 z modernizowanymi systemami bezpieczeństwa, które sprawiają, że jednostki są zgodne z aktualnymi słowckimi i międzynarodowymi normami bezpieczeństwa jądrowego. Moc każdej jednostki wynosi 471 MWe, ale Slovenské Elektrárne planuje ją zwiększyć do 535 MWe.
Zgodnie z planem strategicznym Slovenske Elektrarne, zatwierdzonym przez akcjonariuszy spółki w marcu 2017 roku, rozpoczęcie komercyjnej działalności bloku 3 w EJ Mochovce oczekuje się do końca 2018 roku, a bloku 4 do końca 2019 roku. Jest to sześć lat później niż pierwotnie planowany harmonogram. Po uruchomieniu bloków będą one w stanie zaspokoić około 13% zapotrzebowania Słowacji na energię elektryczną.
Slovenské Elektrárne jest spółką z 34% udziałem słowackiego rządu orazwłoskiego przedsiębiorstwa energetycznego Enel i prywatnej czeskiej grupy energetycznej EPH (po 33%). Enel, który sprzedał połowę z 66% udziałów w SE do czeskiej grupy energetycznej EPH zeszłego lata, planuje sprzedać pozostałe 33% po ukończeniu dwóch nowych bloków.
Enel nabył swój udział w Slovenské Elektrárne w 2006 roku za kwotę 840 mln EUR, zgadzając się w ramach transakcji na ukończenie budowy dwóch dodatkowych bloków EJ Mochovce. W lipcu 2014 roku zapoczątkował program sprzedaży swoich udziałów w Rumunii i na Słowacji w celu redukcji długu finansowego włoskiej grupy.
Źródło: WNN