Serwis informacyjny
Polskie Elektrownie Jądrowe notyfikują Komisję Europejską na podstawie art. 41 Traktatu Euratom
Data dodania: wtorek, 15 lipca 2025, autor: nuclear.pl
Polskie Elektrownie Jądrowe notyfikowały projekt w Lubiatowie-Kopalinie Komisji Europejskiej, to krok konieczny – i odrębny od procedury dotyczącej pomocy publicznej.

Notyfikacja została dokonana na podstawie art. 41 Traktatu Euratom, który zobowiązuje przedsiębiorstwa prowadzące działalność przemysłową związaną z energetyką jądrową do zgłaszania Komisji Europejskiej każdego planowanego projektu inwestycyjnego. Celem tej procedury jest umożliwienie Komisji oceny zgodności projektu z celami Traktatu, w szczególności w zakresie bezpieczeństwa jądrowego i pokojowego wykorzystania energii atomowej.
Wniosek Polskich Elektrowni Jądrowych dotyczy planowanej budowy pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej w lokalizacji Lubiatowo-Kopalino. Notyfikacja została złożona zgodnie z procedurą opisaną w rozporządzeniu Komisji (Euratom) nr 1209/2000, które precyzuje formę, zakres informacji i harmonogram oceny przez Komisję. Zgodnie z przepisami, Komisja ma dwa miesiące na stwierdzenie, czy projekt budzi wątpliwości. W przeciwnym razie wydaje zalecenie potwierdzające zgodność inwestycji z Traktatem Euratom.
Zgłoszenie projektu w ramach tej ścieżki jest niezależne od ewentualnych postępowań dotyczących pomocy publicznej, które mogą podlegać osobnej notyfikacji na podstawie Traktatu o funkcjonowaniu UE.
Notyfikacja to właściwie formalność, w przypadku żadnej z nowych budów elektrowni jądrowych na terenie Unii Europejskiej nie uruchomiono szczegółowej procedury badawczej. Komisja uznawała notyfikacje za kompletne i niebudzące wątpliwości co do zgodności projektów z celami Traktatu Euratom, wydając stosowne zalecenia bez wchodzenia w pogłębioną analizę. Inaczej było w przypadku słowackiej inwestycji w Mochovcach, która nie była jednak nową budową, lecz wznowieniem przerwanej wcześniej realizacji – projekt został ponownie uruchomiony w 2009 roku po wieloletnim zawieszeniu.
Sama opinia Komisji Europejskiej jest wydawana w oparciu o art. 43 Traktatu, który zobowiązuje Komisję do przedstawienia swojego stanowiska wobec planowanego projektu inwestycyjnego. W polskim porządku prawnym opinia ta stanowi obowiązkowy załącznik do wniosku o pozwolenie na budowę elektrowni jądrowej – zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 30 sierpnia 2021 r. Jej brak uniemożliwia wydanie zezwolenia na budowę obiektu jądrowego.
Opinia Komisji Europejskiej nie budzi kontrowersji i nie niesie realnych przeszkód dla inwestycji – w dotychczasowych przypadkach w UE Komisja zawsze akceptowała notyfikacje bez uruchamiania szczegółowej procedury badawczej. Jednak inne państwa składały notyfikacje znacznie wcześniej, na etapie koncepcyjnym lub tuż po wyborze lokalizacji.
Polska robi to dopiero teraz, co pokazuje, że choć dokument został złożony w odpowiednim momencie, to sam projekt wciąż nie wyszedł poza fazę przygotowań. Szkoda, że zamiast potwierdzenia kolejnych kamieni milowych, wciąż informujemy o dopełnianiu elementarnych formalności.