Serwis informacyjny

Energia jądrowa musi znaleźć się na drodze do niskoemisyjnego świata

Data dodania: wtorek, 11 września 2018, autor: nuclear.pl

W poniedziałek, 10 września 2018 roku, na Zgromadzeniu Ogólnym ONZ, Sekretarz Generalny Antonio Guterres wezwał świat do uniknięcia katastrofalnych konsekwencji niekontrolowanych zmian klimatycznych, jednakże nie uznał energii jądrowej za kluczowy element niezbędny do osiągnięcia tego celu.

Elektrownia jądrowa, fot. Portal nuclear.pl
Elektrownia jądrowa, fot. Portal nuclear.pl

- Generacja energii jądrowej jest gotowa pomóc światu w przejściu na ścieżkę o niskiej emisji dwutlenku węgla. Kraje, które pomyślnie się zdekarbonizowały już wykorzystują energię jądrową. Nie ma przyszłości energii zrównoważonej bez energii jądrowej - powiedziała w odpowiedzi Agneta Rising, Dyrektor Generalna Światowego Stowarzyszenia Nuklearnego.

Produkcja na dużą skalę stabilnej energii jądrowej umożliwia przeprowadzenie dekarbonizacji, nie tylko w celu zaspokojenia obecnego zapotrzebowania na energię elektryczną, ale także w sektorach takich jak transport czy np. odsalanie wody.

W wydanym ostatnio raporcie Massachusetts Institute of Technology„Przyszłość energii jądrowej w świecie ograniczonym przez węgiel” zawnioskowano, że realizacja potencjału energii jądrowej jest niezbędna do osiągnięcia głęboko zdekarbonizowanej przyszłości energetycznej w wielu regionach świata.

Światowy przemysł jądrowy zaplanował cel potrojenia zdolności wytwarzania energii jądrowej do 2050 r. jako wkład w budowę ogólnoświatowego niskoemisyjnego miksu energetycznego.


Podziel się z innymi


Komentarze